„Spojené štáty získavajú z taríf rekordné čísla, pričom náklady na takmer všetky produkty klesajú, vrátane benzínu, potravín. Podobne klesá aj inflácia,“ uviedol Trump v utorok (15. 4.) v príspevku na sociálnej sieti.
Z tohto príspevku nebolo bezprostredne jasné, či mal Trump na mysli federálne príjmy z ciel, od ktorých sa očakáva, že ich budú znášať dovozcovia v USA, alebo inú metriku.
Trump začiatkom tohto mesiaca odštartoval tvrdú obchodnú vojnu s Čínou, keď jej zvýšil clá na kumulatívnych 145 %. Čína v rámci odvety uvalila clá vo výške 125 % na americký tovar.
Trump však následne zmiernil niektoré clá pre Čínu, najmä tie na elektroniku. Ale avizoval, že plánuje oznámiť samostatné clá na dovoz elektroniky aj na lieky po skončení vyšetrovania, ktoré sa začalo tento týždeň.
Minulý týždeň Trump oznámil tiež odklad recipročných ciel pre všetky krajiny okrem Číny o 90 dní.
Očakáva sa, že Trumpove clá budú z veľkej časti znášať dovozcovia v USA. A predpokladá sa, že ich prenesú na spotrebiteľov. Analytici varovali, že tento trend by mohol zvýšiť infláciu v USA, narušiť dodávateľské reťazce aj ekonomický rast.
Trump už v minulosti tvrdil, že potenciálne fiškálne príjmy z ciel pomôžu USA opraviť fiškálny deficit. Argumentuje tiež, že clá sú zamerané na nápravu obchodných nerovnováh s hlavnými partnermi USA.
Údaje z minulého týždňa ukázali, že rast spotrebiteľských cien v USA sa v marci spomalil viac, ako sa očakávalo, na 2,4 % z 2,8 % vo februári. Ale tento výsledok podľa analytikov ešte neodráža vplyv ciel na ceny.
Zdroj feed teraz.sk