Trump v príspevku na sociálnej sieti Truth Social uviedol tiež, že od pondelka začne o 12.00 h miestneho času vo Washingtone posielať listy obchodným partnerom o návrhu ciel na ich export do USA.
Čo sa týka ciel pre zoskupenie BRICS Trump uviedol, že „každej krajine, ktorá sa pripojí k protiamerickej politike BRICS, bude účtované doplňujúce clo 10 % a nebudú žiadne výnimky“.
Trump opakovane kritizoval blok, ktorý sa zo zakladajúcich členov Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky vlani rozšíril o Egypt, Indonéziu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Vyčíta mu jeho úsilie o vývoj nových obchodných alternatív voči Spojeným štátom.
Jadrom tohto úsilia mal byť pokus o vytvorenie meny BRICS, ktorá by mohla slúžiť ako alternatíva k americkému doláru, hoci blok nedávno signalizoval, že takéto plány nemá.
Trump oznámil clá pre BRICS krátko po tom, ako odložil termín na zavedenie tzv. recipročných ciel z 9. júla na 1. augusta. Trump predtým stanovil 9. júl ako termín na dosiahnutie dohôd o obchode s krajinami, ktoré vykazujú obchodný prebytok s USA. Spojené štáty zatiaľ uzavreli dohody iba so Spojeným kráľovstvom, Čínou a Vietnamom.
Zoskupenie BRICS predstavuje približne polovicu svetovej populácie a podieľa sa 40 % na výkone svetovej ekonomiky. Členovia BRICS v spoločnom vyhlásení na záver svojho samitu v nedeľu vyjadrili „vážne obavy z nárastu jednostranných colných“ opatrení a uviedli, že clá by mohli poškodiť globálnu ekonomiku.
Skupina BRICS, ktorá vznikla pred dvoma desaťročiami ako fórum pre rýchlo rastúce ekonomiky, sa začala považovať za čínsku protiváhu USA a európske mocnosti. Ale po tom, ako sa skupina rozšírila o Irán, Saudskú Arábiu a ďalšie krajiny, má problém dosiahnuť zmysluplný konsenzus v otázkach od vojny v Gaze až po spochybňovanie globálnej dominancie USA.
Ukázal to aj fakt, že saudskoarabský minister zahraničných vecí, podľa zdroja z brazílskej vlády, úplne vynechal nedeľné diskusie. Saudská Arábia je dlhoročným obchodným partnerom a spojencom USA.
Samit BRICS vyzval tiež na reguláciu umelej inteligencie. Táto technológia podľa zoskupenia nemôže byť výsadou len bohatých krajín. Komerčnému sektoru umelej inteligencie v súčasnosti dominujú americkí technologickí giganti, ale kapacity Číny a ďalších krajín sa rýchlo rozvíjajú.
Zdroj feed teraz.sk
Traverse City 27. júla (TASR) - Viacero ľudí utrpelo zranenie po útoku nožom v obchodnom…
Jeruzalem 27. júla (TASR) - Izraelská armáda (IDF) v sobotu v noci oznámila, že do…
Jeruzalem 27. júla (TASR) - Izraelské sily zastavili loď smerujúcu do pásma Gazy, na ktorej…
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Kambodža je ochotná rokovať o prímerí s cieľom zastaviť…
Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…
Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…