Americké ministerstvo obrany sa pripravuje na scenár očistenia svojich radov, keď do Bieleho domu vstúpi novozvolený prezident Donald Trump, uviedli pre agentúru Reuters nemenovaní súčasní a bývalí predstavitelia.
Tvrdili, že Trumpovo druhé funkčné obdobie bude znamenať, že uprednostní lojalitu a prepustí vysokých vojenských dôstojníkov Pentagonu a kariérnych štátnych zamestnancov, ktorých považuje za nelojálnych. Zvolený prezident by sa mohol zamerať najmä na súčasných a bývalých predsedov Zboru náčelníkov štábov Charlesa Q. Browna a Marka Milleyho, ktorých Trump vníma ako „prebudených“ generálov.
Jeden americký vojenský predstaviteľ však bagatelizoval obavy zo streľby na vysokej úrovni medzi ozbrojenými silami a v rozhovore pre agentúru Reuters tvrdil, že chaos spôsobený streľbou v rámci velenia americkej armády by vytvoril politickú reakciu a pre Trumpa by bolo zbytočné, aby dosiahol. jeho ciele.
Čo sa týka kariérnych štátnych zamestnancov Pentagonu, ktorí patria medzi takmer 950 000 neuniformovaných zamestnancov pracujúcich v rámci americkej armády, mohli by byť podrobení testom lojality a nahradení Trumpovými konzervatívnymi spojencami, argumentovali predstavitelia.
Počas svojej predvolebnej kampane sa Trump zaviazal prepustiť „zobudených generálov“, ak budú zvolení, keďže povedal, že USA „nemohli zobudiť armádu.“ Sľúbil, že vytvorí pracovnú skupinu na monitorovanie takýchto generálov a elimináciu výcviku rozmanitosti v ozbrojených silách USA. .
V roku 2021 vtedajší americký prezident Trump vyzval na rezignáciu vtedajšieho predsedu Spoločných náčelníkov Milleyho, o ktorom Trump povedal, že „išiel do Kongresu a v skutočnosti obhajoval teóriu kritickej rasy, ktorá bola vtláčaná do hrdla našich vojakov“.
Trump vtedy povedal, že Milley musí odstúpiť a byť nahradený „niekým, kto je skutočne ochotný brániť našu armádu pred ľavicovými radikálmi, ktorí nenávidia našu krajinu a našu vlajku“.
Zdroj sputnik, preložené cez google