Categories: Regióny

Tŕstie zo Sivej Brady odstraňujú kosením, pridali sa aj dobrovoľníci

Spišské Podhradie 30. augusta (TASR) – Na vzácnej lokalite Sivá Brada neďaleko Spišského Podhradia sa vo štvrtok (29. 8.) stretli ochranári s dobrovoľníkmi, aby pohrabali tŕstie v močiari. O týždeň sa na mieste stretnú opäť, pričom cieľom je obnova unikátneho biotopu, ktorý sa tam nachádza. Informovala o tom Správa Národného parku (NP) Slovenský raj na sociálnej sieti.

Tŕstie ešte predtým pokosili ručnou kosačkou a krovinorezmi ochranári. „Na našu výzvu o pomoc pri obnove slanomilných spoločenstiev zareagovalo viacero dobrovoľníkov. Na prvom dni hrabania tŕstia v močiaroch rezervácie bolo 13 dobrovoľníkov a našich pracovníkov,“ uviedla Správa NP. V horúcom počasí hrabali trstinu a vidlami ju prenášali mimo najviac zamokrených častí. Neskôr ju traktor s prívesom odvezie na oficiálne poľné hnojisko.

Dobrovoľníci sa od ochranárov zároveň dozvedeli o význame a hodnotách lokality a ich plánoch, ako sa vysporiadať s expanzívnou trstinou do budúcna. Cieľom je čo najskôr na plochách obnoviť extrémne vzácny biotop karpatských travertínových slanísk. Pracovníci Správy NP zároveň odprezentovali úspešnú obnovu stepnej vegetácie na svahoch Sivej Brady.

Ochranári dodávajú, že ďalšia dobrovoľnícka akcia sa v lokalite uskutoční na budúci piatok 6. septembra so začiatkom o 8.00 h. Záujemcovia sa môžu hlásiť prostredníctvom správy na oficiálnom profile Správy NP na sociálnej sieti, resp. mailom na slovraj@npslovenskyraj.sk. V prípade potreby vedia dobrovoľníkom zabezpečiť odvoz zo Spišskej Novej Vsi či Spišského Podhradia.

Viac ako dve desiatky rokov ochranári kosením odstraňujú trstinu, ktorou vzácne miesto každoročne zarastá. V spolupráci s miestnym hospodárom zaviedli pasenie hovädzieho dobytka na teplomilných, vlhkomilných a slanomilných častiach lokality, čo zase podporuje zachovanie jej biodiverzity. Ide o unikátnu lokalitu neďaleko Spišského Podhradia s faunou a flórou podobnou tej morskej, ktorá je národnou prírodou rezerváciou a súčasťou chráneného územia Natura 2000.

V súčasnosti je jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku, kde prúdi voda a tvorí sa travertín. Je domovom pre špecifické rastliny a živočíchy viažuce sa na slanomilné spoločenstvá. Nachádza sa tam až šesť biotopov a dva živočíchy európskeho významu a jedna rastlina európskeho významu. Celkovo tam bolo na relatívne malom území identifikovaných až 250 druhov vyšších rastlín,“ dodáva Správa NP.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Angličanky zdolali Španielky v rozstrele a obhájili titul

Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…

37 sekúnd ago

Trump potvrdil, že clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent

Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…

7 minút ago

Niekoľko ľudí zahynulo po vykoľajení vlaku v juhozápadnom Nemecku

Berlín 27. júla (TASR) - Niekoľko ľudí zahynulo a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení…

13 minút ago

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 …

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 rokov mieru v…

18 minút ago

Bayern Mníchov údajne získal Diaza z Liverpoolu za 75,5 miliónov eur

Mníchov 27. júla (TASR) - Nemecký futbalový klub Bayern Mníchov údajne získal 28-ročného kolumbijského krídelníka…

19 minút ago

„To je všetko, teraz môžem v pokoji zomrieť“: bývalý námorník emotívne reaguje n…

„To je všetko, teraz môžem v pokoji zomrieť“: bývalý námorník emotívne reaguje na rozhovor s…

20 minút ago