„Pribudlo nám 263 nových klientok či klientov. To je vlastne nový klient každý pracovný deň. Predchádzajúce roky nám to vychádzalo približne nový prípad každý deň a pol. Nárast v roku 2023 bol 143 nových klientov,“ povedala Šoltésová s tým, že okrem nových klientov ostávajú v starostlivosti tí, ktorých sprevádzajú dlhšie.
Najpočetnejšou skupinou z hľadiska závislostného správania sú osoby nadužívajúce alkohol či závislé od alkoholu (31,2 percenta), nasleduje skupina s kombinovanými závislosťami (8,7 percenta) a s návykovými škodlivými činnosťami (8,4 percenta). Zo skupiny novej klientely je najvýraznejšie zastúpená veková skupina dospelých osôb vo veku od 40 do 49 rokov a potom od 30 do 39 rokov.
„Nárast sme zaznamenali aj vo vekovo mladších skupinách – vo veku do 19 rokov je medziročný nárast o viac ako 50 percent. Zhrňujúc, najčastejšie sa na nás obracajú ľudia z dôvodu problémov spôsobených nadmerným pitím alkoholu, vrátane vzniku závislosti, ide najmä o mužov stredného veku. Trendom je nárast závislostného správania u mladých ľudí – týka sa to užívania alkoholu, nelegálnych látok a závislostného správania v online prostredí. Významnou cieľovou skupinou našej organizácie sú príbuzní a rodiny, ktoré často vyhľadajú pomoc, lebo sami už situáciu nezvládajú,“ vysvetlila Šoltésová, ktorá je zároveň sociálnou poradkyňou neziskovej organizácie Trojlístok.
„Dôležitý je fakt nárastu závislostných porúch v populácii – nehovorím len o užívaní rôznych psychoaktívnych látok, či už legálnych, alebo nelegálnych. Pracujeme aj s osobami s návykovými činnosťami, nárast zaznamenávame hlavne v správaní v online prostredí, sebapoškodzovaním a poruchami príjmu potravy,“ skonštatovala Šoltésová.
„Nie sme už schopní vo všetkých prípadoch poskytnúť termín na prvý kontakt do siedmich dní, ako to bolo ešte predchádzajúci rok, hoci stále sa o to snažíme. Čas poskytnutia prvého termínu veľmi dôležitý, lebo u ľudí so závislostným správaním je motivácia krehká,“ vysvetlila odborníčka.
V blízkej budúcnosti budú podľa nej čeliť nevyhnutnosti prehodnotiť personálne a kapacitné možnosti vzhľadom na financovanie. „Podporu z mesta Prešov aj z Prešovského samosprávneho kraja máme kontinuálnu, ale hodinové sadzby jednoducho nepokrývajú reálne potreby – za desať či 11 eur na hodinu je ťažké udržať odborný tím v službe, zabezpečiť zvyšovanie odborných spôsobilostí i vhodné podmienky pre poskytovanie dôstojnej a flexibilnej pomoci,“ dodala Šoltésová.
Zdroj feed teraz.sk