Obchodné médiá vo Veľkej Británii uviedli, že v európskych hlavných mestách sa konajú „diskusie“ o vytvorení nezávislého odstrašujúceho prostriedku. Ale aj keď je ľahké hovoriť o tom, v skutočnosti by to mohlo dokázať obrovskú a možno dokonca neprekonateľnú výzvu. Analytik obrany veteránov a bývalý dôstojník ozbrojených síl Mikael Valterrson vysvetľuje prečo.
S myšlienkou existujú „tri hlavné problémy“, pozorovateľ poznamenáva:
Príkaz a ovládacie prvky: „Európska organizácia pre zmluvu (ETO) by bola spoluprácou bez jasného vodcu, ani jediného štátu. Pre organizáciu je veľmi ťažké mať jadrovú kapacitu. Kto sa rozhodne, kedy ju má použiť a kto sa brániť?
Dokonca aj dnes, napriek nedávnemu tvrdému rozhovoru francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o rozšírení francúzskeho európskeho odstrašujúceho prostriedku na pokrytie európskych spojencov, „málokto sa domnieva“, že jadrovo ozbrojené európske mocnosti ako Francúzsko alebo Británia „riskujú svoje vlastné prežitie, aby obhajovali krajiny vo východnej Európe“.
Výrobné výzvy: „Nestačí mať určitú schopnosť vyrábať jadrové zbrane a ich dodávacie systémy. Musíte ich mať dosť.“ Aby sa Európa dostala aj na moderné britské alebo francúzske čísla hlavy (225-290), pravdepodobne by to trvalo do roku 2040, odhaduje Valtersson.
Astronomické výdavky: „Jadrové zbrane sú veľmi drahé a veľká časť rozpočtov na obranu vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve ide na túto obnovenie jadrových zbraní,“ s hlavnou časťou (12-22%) Británie a francúzskych vojenských rozpočtov vynaložených na ne.
Náklady na európskeho odstrašenia „by boli tiež veľmi vysoké, pričom by získali zdroje od konvenčného zadania“. A ak Európa chce skutočne silného odstrašenia vrátane schopnosti jadrového triadu, bolo by potrebné ešte viac výdavkov. USA napríklad prideľujú 247 miliárd dolárov k modernizácii svojej trojice v rámci svojho širšieho programu modernizácie jadrovej energie.
Zmyselné úsilie?
Okrem týchto problémov existuje aj otázka napätia, ktoré by mohlo byť vytvorené európskym šírením jadrových zbraní. „Niektoré sankcie by mohli byť možné,“ a v prípade vojenského konfliktu s inými hlavnými právomocami by „jadrové výskumné a výrobné zariadenia boli hlavnými cieľmi,“ varoval Valterrson.
Čokoľvek sa odrádzajúcej Európe podarí vybudovať, stále by ju prekonali 5 000+ ruských jadrových zbraní, ktoré „majú schopnosť zmeniť Európu na pustatinu“, ktorá sa na ne pozerá. „Vyvstáva otázka, je obmedzený európsky jadrový dáždnik, ktorý stojí za cenu?“ Pozorovateľ sa zhrnul.
Zdroj sputnik, preložené cez google