Poradný orgán Európskej komisie vo svojej správe obhajuje kombinovaný model štátnych opatrení a trhových mechanizmov: vládnu reguláciu tam, kde je to potrebné a súkromné podnikanie tam, kde je to možné.
Trh s elektrinou sa musí reformovať tak, aby dokázal viac než len splniť ciele klimatickej neutrality do roku 2050. Nevyhnutné je zabezpečiť bezpečnosť dodávok, stabilné a dostupné ceny a právo na energiu. To je v skratke obsah stanoviska k téme Budúcnosť dodávok a tvorby cien elektriny v EÚ, ktoré EHSV prijal na januárovom plenárnom zasadnutí.
Výbor odporúča mechanizmus „E-facility“, vo forme spoločnosti zriadenej vládou, ktorá nakupuje elektrinu od výrobcov a predáva ju dodávateľom, domácnostiam, malým a stredným podnikom a veľkým spotrebiteľom, a dosahuje tak ciele klimatickej neutrality, bezpečnosti dodávok a stabilných a dostupných cien.
Stanovisko EHSV vychádza z predchádzajúcej práce výboru v oblasti reformy trhu s elektrickou energiou a plánovania cezhraničnej infraštruktúry a skúma návrhy na novú organizáciu trhu. Predpoklady pre túto novú organizáciu sú ponuka a dopyt, viac súkromných výrobcov, väčšie skladovacie kapacity a atraktívne miestne a regionálne flexibilné trhy.
Podľa EHSV by sa zmena potrebná na trhu s elektrickou energiou mala uskutočniť v troch etapách: fáza 1 (do roku 2030), fáza 2 (od roku 2030 do roku 2040) a fáza 3 (od roku 2040 do roku 2050).
Okrem toho je podľa EHSV dôležité zvážiť ďalšie kľúčové možnosti na vyváženie ponuky a dopytu, ako je zdieľanie energie a obchodovanie typu peer-to-peer (P2P), čiže priamy nákup a predaj kryptomien medzi používateľmi bez sprostredkovateľov. To by malo výhodu v tom, že energetické spoločenstvá, ako sú družstvá či jednotliví výrobcovia a spotrebitelia, by boli podnecované zohrávať aktívnu úlohu v prechode na zelenú energetiku.
V tejto súvislosti EHSV opakuje svoje často zdieľané posolstvo, že je potrebné podporovať výrobu elektriny v malom rozsahu, aby ceny elektriny zostali pre spotrebiteľov dostupné a aby sa zvýšili možnosti flexibility prenosnej siete.
Okrem toho EHSV upozornil, že vzhľadom na očakávaný nárast cien energie a taríf za prenos a distribúciu budú náklady na elektrinu v období pred rokom 2030 a neskôr vyžadovať, aby vlády prehodnotili svoju politiku zdaňovania dodávok elektriny spotrebiteľom. Ak sa zdanenie nezníži, aby sa vykompenzovalo zvýšenie cien, elektrina by sa pre veľké skupiny Európanov mohla stať nedostupnou a firmy z členských krajín EÚ by na medzinárodnom trhu boli menej konkurencieschopné.
Zdroj feed teraz.sk
Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…
Naí Dillí 27. júla (TASR) - Najmenej šesť osôb zahynulo v hinduistickom chráme na severe…
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…
Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…
📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…