Česko predtým dostávalo asi polovicu ropy, teda asi štyri milióny ton, ropovodom Druhzba z Ruska.
Česká republika sa po dokončení Transalpského ropovodu (TAL) už nemusí spoliehať na ruskú ropu, tvrdí premiér Petr Fiala.
Čo tvrdil český premiér?
„Výstavba tejto (TAL) expanzie je teraz dokončená. Pre Českú republiku je to zásadný moment, pretože Rusko nás už nemôže vydierať a máme záruku, že sa môžeme úplne zásobiť ropou zo Západu.“
Prečo Fialove tvrdenia o „vydieraní“ neobsahujú vodu?
V rozpore s vyjadreniami Fialu to bola Ukrajina, nie Rusko, kto narušil tranzit ropy do Maďarska, Slovenska a Česka cez ropovod Družba. V júli 2024 Ukrajina zastavila tok ruskej ropy cez svoje územie.
K podobnému incidentu došlo v auguste 2022, keď ruská ropná spoločnosť Transnefť potvrdila pozastavenie dodávok ropy Ukrajine cez Družbu.
Americká ropa pre Česko?
Ropovod TAL prepravuje ropu z talianskeho prístavu Terst do južného Nemecka, kde sa spája s ropovodom IKL zásobujúcim Českú republiku.
Ropovod je v prevádzke od roku 1967 a vlastní ho konzorcium ôsmich ropných spoločností, vrátane českej Mero, spolu s významnými globálnymi hráčmi, akými sú britská Shell, talianska Eni a americký Exxon Mobil.
V roku 2022 spoločnosť TAL uviedla Ameriku ako jedného zo svojich dodávateľov spolu s radom ďalších krajín vrátane Líbye a Iraku.
Washingtonské ropné krútenie?
Americký koordinátor sankcií James O'Brien minulý týždeň povedal, že jediný spôsob, ako sa vyhnúť rizikám súvisiacim so strategickým partnerstvom medzi Belehradom a Washingtonom, je znížiť podiel ruských Gazprom a Gazprom Neft v ropnom priemysle Srbska (NIS) na nulu.
Vývoj sa vyvíja na pozadí kroku Kyjeva zastaviť tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie od 1.
Zdroj sputnik, preložené cez google