Categories: Slovensko

Transakčná daň podľa A. Danka stojí a padá už len na premiérovi

Bratislava 6. apríla (TASR) – Transakčná daň stojí a padá podľa podpredsedu Národnej rady (NR) SR a predsedu koaličnej SNS Andreja Danka už iba na premiérovi SR Robertovi Ficovi (Smer-SD). Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Líder Progresívneho Slovenska a poslanec NR SR Michal Šimečka oponenta vyzval, aby zahlasoval za pozmeňovací návrh k zákonu z dielne PS, ktorý rieši financovanie miestnych samospráv a zrušenie transakčnej dane k 1. máju tohto roka.

Vnímam aj v koalícii ľudí, ktorí sú proti transakčnej dani. Dnes to už stojí a padá len na Robertovi Ficovi. Ja som presvedčený, že bude prijímať argumenty na to, aby sme hľadali iné zdroje v štáte,“ poznamenal Danko.

Líder SNS v diskusii deklaroval, že sa chce na zrušení transakčnej dane najprv dohodnúť s koaličnými partnermi a ak neuspeje, plánuje prísť s návrhom na jej zrušenie do parlamentu. „Je mi úplne jedno, kto ako bude hlasovať, uvítam každý hlas, aj koalície, aj opozície,“ priblížil Danko a zopakoval, že transakčná daň je „bezcitný a neetický experiment“.

Šimečka reagoval, že transakčná daň by mala byť zrušená skôr ako ku koncu roka. Vyhlásil tiež, že prípadný návrh SNS by podporil. „Je na to podľa mňa aj v Hlase vôľa. Ja som si istý, že oni už vedia aj v Smere, aj v Hlase, že to bude treba zrušiť, že tlak verejnosti alebo tlak pána Danka sa nebude dať ustáť, tak poďme to urobiť skôr a nečakať na koniec roka,“ dodal. Danko vzápätí pripomenul, že opozičný návrh podporiť nemôže, pretože by tak došlo k porušeniu koaličnej zmluvy.

Hostia diskutovali aj na tému novely zákona o neziskových organizáciách. Novela podľa predsedu PS predstavuje zbytočnú šikanu ľudí, ktorí sa snažia robiť niečo pre spoločnosť a svoje okolie. „Jednoducho to sú aktívni občania, ktorí sa snažia niečo robiť a často aj tam, kde štát zlyháva, a vláda sa z nich snaží vykresliť nepriateľov a terč, lebo nemá čo iné robiť, lebo nevie vládnuť,“ podotkol.

Podľa Danka peniaze pre niektoré mimovládne organizácie prichádzali a odchádzali „na iné účely, ako boli čerpané“, čo podľa jeho mienky hraničí aj s trestnoprávnou rovinou. „Mnohé tieto inštitúty len zakrývajú čerpanie finančných zdrojov a sú ako keby prietokovým ohrievačom, že peniaze idú potom tým ľuďom, ktorí sa politicky angažujú a kritizujú štátne zriadenie,“ povedal. Šimečka v reakcii na jeho tvrdenia pripomenul, že štát už aj dnes disponuje nástrojmi na overenie si transparentnosti financovania neziskových organizácií.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Turecko evakuuje tisíce ľudí, hasiči bojujú s lesnými požiarmi

Ankara 27. júla (TASR) - Hasiči v nedeľu bojovali s lesnými požiarmi na celom území…

53 sekúnd ago

Klein vyhral challenger v Zugu, v rebríčku sa posunul na 119. miesto

Zug 27. júla (TASR) - Slovenský tenista Lukáš Klein triumfoval na antukovom challengeri 125 vo…

7 minút ago

Nemci musia podľa ministerky hospodárstva Reicheovej pracovať dlhšie

Berlín 27. júla (TASR) - Podľa ministerky hospodárstva Katheriny Reicheovej musia Nemci pracovať dlhšie a…

13 minút ago

V Nemecku na propalestínskom zhromaždení zadržala polícia 57 osôb

Berlín 27. júla (TASR) - V Berlíne sa v sobotu konala propalestínska demonštrácia, ktorej sa…

19 minút ago

Zdroj telegram

20 minút ago

Od katedrály po bojovú loď: Putin Marks Navy Day v Petrohrade a Kronstadt

Ruský prezident preskúmal pokrok námorných prevádzkových cvičení krajiny, zablahoželal členom služieb k ich profesionálnej dovolenke…

21 minút ago