„Vzhľadom na parametre trhu možno očakávať, že náklady na túto daň sa premietnu do cien pre zákazníkov a nebudú na úkor ziskovosti developerov. Spoločnosti budú určite hľadať spôsoby, ako daň optimalizovať,“ upresnil Martin Procházka zo spoločnosti.
V prípade spôsobov optimalizácie dane je jednou z možností združovanie faktúr, ďalej zvyšovanie podielu hotovostných transakcií alebo presun sídla firmy do zahraničia. Odborník varoval, že združovanie platieb sa môže odraziť v požiadavkách na dlhšie splatnosti a vyššie úverové rámce, avšak cenou za túto formu optimalizácie je aj vyššie úverové riziko.
Stavebníctvo je podľa neho odvetvie s dlhodobo najvyššou mierou platobnej neschopnosti a oneskorených platieb. Vyššie kreditné riziko sa tak môže prejaviť v počte insolvencií. V súčasnosti však ešte nie je jasné, aké formy daňovej optimalizácie si firmy zvolia a v akom rozsahu. Procházka priblížil, že v niektorých prípadoch sa môže presun sídla firmy do zahraničia zdať ako optimálne riešenie.
Prípadné zdražovanie cien nehnuteľností v reakcii na transakčnú daň nevníma odborník ako nemožné, keďže vývoj cien sa nevymyká trendom v Európe. „Napriek zhoršenej dostupnosti hypoték a rastúcim cenám sa byty stále veľmi dobre predávajú, len štruktúra predaja sa mení v prospech investorov na úkor domácností. Ceny preto budú naďalej rásť, najmä vo väčších mestách, ktoré vďaka ponuke pracovných príležitostí podnecujú k sťahovaniu stále viac ľudí,“ dodal.
Zdroj feed teraz.sk