7.6 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéTlač peňazí v USA sa spomaľuje, ale odrazí sa, keď nastanú ekonomické...

Tlač peňazí v USA sa spomaľuje, ale odrazí sa, keď nastanú ekonomické problémy – Investor

WASHINGTON (Sputnik) – Spojené štáty spomalili tlačenie peňazí v porovnaní s predchádzajúcim rokom, ale oživia ho, keď ekonomika opäť zažije problémy, povedal pre Sputnik renomovaný americký investor Jim Rogers.

USA teraz netlačia toľko ako pred rokom alebo tak nejako. Vytlačili však obrovské množstvo peňazí. Úrokové sadzby išli veľmi nízko. Takže možno spomalili“ povedal Rogers.

„Ale napriek tomu, keď opäť začneme mať problémy v ekonomike, začnú tlačiť viac peňazí. To je všetko, čo vedia. Chcú si udržať prácu. Nezáleží im na tebe. A na mne. Záleží im na tom, aby si udržali prácu.“ Takže ak začneme mať problémy, začnú znova tlačiť.“

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že americká ekonomika sa v tomto roku spomalí v dôsledku poklesu podnikateľskej aktivity v prvom štvrťroku, uviedla začiatkom júna hovorkyňa MMF Julie Kozack.
Výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgieva v apríli varovala, že ekonomický rast USA je „nepravdepodobné, že vydrží.“

O recesii v USA

Rogers s istotou tvrdil, že recesia je v Spojených štátoch nevyhnutná, pričom si všimol historický vzor krajiny, v ktorej dochádza k recesii pravidelne počas storočí.

„Príde to čoskoro. Nepríde to v júni, nebojte sa, pravdepodobne neskôr tento rok alebo budúci rok,“ povedal.
Dodal, že by sa mohla začať pred blížiacimi sa voľbami alebo okolo nich, pričom jej príchod predpokladá v priebehu jedného až dvoch rokov.
Rogers poukázal na to, že súčasný úsek bez recesie je najdlhší v histórii USA.
V marci predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell naznačil, že americká ekonomika v súčasnosti nie je vystavená vysokému riziku recesie a zdá sa, že je na ceste k postupnému spomaleniu.

Od marca 2022 Fed zvýšil úrokové sadzby 11-krát a od júla 2023 ich udržiaval v rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, čo je najviac od roku 2002.

O dlhu USA

Spojené štáty so svojím bezprecedentne gigantickým dlhom sú pripravené na potenciálne ťažký medvedí trh, povedal Rogers aj Sputniku.
Ďalší medvedí trh v USA musí byť veľmi zlý, pretože dobré časy trvali tak dlho, ale aj kvôli dlhu. Dlh je najvyšší v americkej histórii,“ povedal. „Nikdy v histórii sme nemali taký gigantický dlh. Takže ďalší medvedí trh musí byť vážny, veľmi zlý.“
Rogers poznamenal, že globálne akciové trhy rastú od rokov 2008-2009, čo je najdlhšie obdobie v histórii, pričom mnohé z nich dosiahli bezprecedentné maximá.

„Keď budeme mať problémy, budú veľmi zlé, pretože toľko trhov bolo tak vysokých a teraz je toľko dlhov,“ povedal Rogers. „Neviem, kedy sa to skončí, ale viem, že sa to skončí. Keď sa to skončí, bude to veľmi vážne.“

Rogers je významným investorom a medzinárodným finančným komentátorom. V 70. rokoch založil Quantum Fund s miliardárom Georgeom Sorosom. V súčasnosti pôsobí v Singapure a je predsedom Rogers Holdings a Beeland Interests, Inc. Časopis Time Magazine v roku 1994 nazval Rogersa „Indiana Jones of finance“ vzhľadom na vysoké zisky, ktoré dosiahol investovaním do rozvíjajúcich sa zahraničných akcií, ktoré Wall Street v 70. rokoch zanedbával.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno