Categories: Nezaradené

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali proti možnej rezolúcii OSN

Banja Luka 18. apríla (TASR) – Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Banja Luka je hlavným mestom srbskej entity v Bosne a Hercegovine – Republiky srbskej (SR). Tisícky demonštrantov tu vyšli do ulíc na výzvy tamojšieho lídra Milorada Dodika.

Bosnianskosrbské jednotky obsadili mesto Srebrenica – v tom čase enklávu pod ochranou OSN – 11. júla 1995, niekoľko mesiacov pred tým, než sa skončila medzietnická občianska vojna v Bosne. V nasledujúcich dňoch zabili približne 8000 moslimských mužov a chlapcov z tohto východobosnianskeho mesta, uvádza AFP.

Ostatky väčšiny obetí neskôr objavili v masových hroboch na východe Bosny, kde ich páchatelia presunuli z pôvodných miest s cieľom zakryť zločin. Na základe medzinárodného práva sa udalosti v Srebrenici označujú za genocídu.

Na základe mierovej dohody z Daytonu, ktorou sa skončila vojna, zostala Bosna rozdelená na dve poloautonómne časti – moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskú (RS). Dodik, ktorý je zároveň prezidentom RS, však požaduje väčšiu autonómiu.

Podľa návrhu rezolúcie OSN pripravenej Nemeckom a Rwandou by sa od budúceho roka, ktorý je zároveň 30. výročím srebrenickej masakry, stal 11. júl „Medzinárodným pamätným dňom genocídy v Srebrenici“.

Dodik označil takúto rezolúciu za neprijateľnú. „Ľutujem každú obeť,“ vyhlásil, avšak dodal, že tvrdenia, podľa ktorých za sedem dní prišlo o život 8000 ľudí, sú klamstvom.

V roku 2007 Dodik, ktorý bol koncom 90. rokov obľúbencom Západu, označil udalosti v Srebrenici za genocídu. O desaťročie neskôr začal tvrdiť, že v Srebrenici ku genocíde nedošlo, pripomína AFP.

Dodik je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a pravidelne prejavuje úctu niekdajšiemu bosnianskosrbskému vojnovému lídrovi Radovanovi Karadžičovi a jeho vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi. Obaja boli Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdení na doživotné väzenie za vojnové zločiny počas občianskej vojny v Bosne (1992 – 95), predovšetkým za ich rolu na udalostiach v Srebrenici.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

3 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago

Šermiari Talianska triumfovali v tímovej súťaži fleuretistov

Tbilisi 26. júla (TASR) - Talianski šermiari získali zlaté medaily na MS v tímovej súťaži…

4 hodiny ago

Gyökeres sa stal hráčom Arsenalu, podpísal s ním 5-ročnú zmluvu

Londýn 26. júla (TASR) - Švédsky futbalový útočník Viktor Gyökeres sa stal najnovšou posilou Arsenalu…

4 hodiny ago