Desaťročia trvajúci konflikt v KDR sa vystupňoval v januári, keď povstalci z Hnutia 23. marca (M23) podporovaní Rwandou obsadili strategické východokonžské mesto Goma a vo februári aj mesto Bukavu. Boje si vyžiadali približne 3000 mŕtvych a vyvolali obavy zo širšej vojny v danom regióne.
Podľa predstaviteľa Detského fondu OSN (UNICEF) Jamesa Eldera miera sexuálneho násilia páchaného na deťoch nebola nikdy vyššia.
„Prvé správy ukazujú, že deti tvoria 35 až 45 percent z takmer 10.000 prípadov znásilnenia a sexuálneho násilia, ktoré boli nahlásené len v januári a februári tohto roka,“ uviedol Elder. Dodal, že z prvotných údajov vyplýva, že počas najintenzívnejšej fázy tohtoročného konfliktu na východe KDR bolo každú polhodinu znásilnené jedno dieťa.
Konflikt si vyžiadal tisíce obetí, mnoho ľudí vyhnal z domovov a vystavil deti sexuálnemu násiliu. Elder poznamenal, že nejde o ojedinelé incidenty a odsúdil „systémovú krízu“.
„Vidíme preživších, ktorí sú mladí ako batoľatá. Je to vojnová zbraň a zámerná taktika teroru. Ničí rodiny a komunity,“ dodal predstaviteľ UNICEF-u.
Elder poznamenal, že nie všetky obete nahlásia tieto incidenty, či už zo strachu či stigmy, a vyzval na „ďalšie úsilie v oblasti prevencie, služby zamerané na obete a bezpečné a dostupné spôsoby, ako môžu obete bez strachu nahlásiť zneužívanie“. Obete podľa neho musia cítiť podporu a vinníci sa musia postaviť pred spravodlivosť.
Zdroj feed teraz.sk