Severokórejský vodca vyvolal tento rok obavy, že sa pripravuje na vojnu, keď sa vzdal politiky mierového zjednotenia s Juhom. Severokórejské ozbrojené sily však stoja pred prozaickejšou úlohou: splniť sľub 40-ročného vodcu, že v nasledujúcich 10 rokoch postaví v každom z 200 okresov a miest krajiny továreň.
„Regionálna ekonomika ako celok je v hroznom stave,“ povedal Kim v januári a priznal vlastnú „neschopnosť zabezpečiť základné potreby pre ľudí v regiónoch“.
Vzhľadom na to, že mnohé z existujúcich severokórejských tovární už fungujú na hranici svojich kapacít, sú experti skeptickí, že najnovšia iniciatíva režimu – politika regionálneho rozvoja 20×10 – prinesie ovocie.
Tvrdia však, že jej ambicióznosť – a Kimova nezvyčajná ochota načrtnúť konkrétne opatrenia na dosiahnutie úspechu – odráža jeho rastúce sebavedomie, ktoré je výsledkom rastúcich vzťahov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od začiatku konfliktu na Ukrajine pred dvoma rokmi.
„Konflikt na Ukrajine bol pre Severnú Kóreu skutočným neočakávaným ziskom… Po rokoch ťažkostí, ktorými trpeli obyčajní Severokórejčania počas pandémie koronavírusu, sa zdá, že Kim chce časť zisku využiť na zvýšenie životnej úrovne a rozšírenie svojej priemyselnej základne,“ hovorí Peter Ward, výskumník z think tanku Sejong Institute v Soule.
Juhokórejský minister obrany Šin Won-sik uviedol, že hospodárska situácia v KĽDR sa v posledných mesiacoch „výrazne zlepšila“ vďaka ruským dodávkam potravín, surovín a ropných produktov.
Znamená to obrat v situácii krajiny od roku 2021, keď režim priznal „potravinovú krízu“ spôsobenú uzavretím hraníc počas pandémie, tvrdými medzinárodnými sankciami a neúrodou.
Zdroj telegram