Vyšetrovanie thajskej armády podľa vlády preukázalo, že Kambodža v spornej pohraničnej oblasti umiestnila nové míny, ktoré tam pohraničné hliadky predtým nenašli. Ministerstvo zahraničných vecí preto v tejto súvislosti predložilo Kambodži oficiálny protest.
Dlhotrvajúci spor o vymedzenie hranice medzi Kambodžou a Thajskom sa týka oblasti známej ako Smaragdový trojuholník. V máji prerástol do cezhraničných stretov s jednou obeťou v radoch thajských vojakov. Odvtedy si obe strany navzájom posielajú odkazy a prijímajú odvetné opatrenia. Thajsko obmedzilo cezhraničný styk a Kambodža zastavila dovoz niektorých surovín a potravín.
Pri najnovšom incidente utrpelo v dôsledku výbuchu míny zranenia päť členov thajskej vojenskej hliadky. Jeden z nich prišiel o nohu, uviedla armáda.
Thajská vláda v reakcii súhlasila s návrhom ozbrojených síl zatvoriť niekoľko hraničných priechodov. Okrem toho rozhodla aj o znížení úrovne diplomatických vzťahov s Kambodžou – stiahnutím svojho veľvyslanca a vyhostením kambodžského ambasádora.
Cezhraničný spor má aj politické rozmery. V Thajsku preň nedávno ústavný súd pozastavil výkon funkcie premiérke Pethongthán Šinavatrovej, a to pre začatie vyšetrovania v prípade uniknutej nahrávky jej telefonického rozhovoru s bývalým premiérom a súčasným predsedom Senátu kambodžského parlamentu Hun Senom, v ktorom kritizovala veliteľa thajskej armády.
Kambodža zase avizovala, že od budúceho roka uvedenie do platnosti zákon o brannej povinnosti, ktorý parlament schválil v roku 2006 a ktorým armáda začne odvádzať civilistov.
Zdroj feed teraz.sk