Mjanmarská vládnuca junta zosadila demokraticky zvolenú vládu vo vojenskom prevrate z roku 2021. Armáda odvtedy čelí ozbrojeným povstaniam etnických menšín. Boje sa v posledných mesiacoch rozšírili aj do oblastí, kde predtým vládol pokoj.
„Už nejakú dobu sme sa pripravovali a v bezpečnej oblasti Thajska môžeme dočasne ubytovať približne 100.000 ľudí,“ povedal Bájdta-Nukara. AFP pripomína, že Thajsko nie je signatárom Dohovoru OSN o právnom postavení utečencov, a preto nerozlišuje medzi označeniami utečenec a inými migrantmi.
Počas uplynulého víkendu hlásili intenzívne boje pri mjanmarskom meste Myawaddy, ktoré sa nachádza v pohraničí s Thajskom. V dôsledku občasného ostreľovania pozdĺž thajsko-mjanmarskej hranice uteká z Mjanmarska množstvo ľudí.
Thajský minister v tejto súvislosti uviedol, že zatiaľ nedošlo k masovej evakuácii, nespresnené počty utečencov však prechádzajú cez hranicu. Tá podľa neho ostane naďalej otvorená a medzi pohraničnými mestami Myawaddy a thajským Mae Sot bude ďalej prebiehať obchod.
V utorok sa konala aj schôdzka medzi thajským premiérom Sréttchám Tchavísinom a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi o situácii v pohraničnej oblasti. „Premiér (Tchavísin) sa obáva, že sa situácia zhorší,“ uviedol šéf thajskej diplomacie.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…