„Kambodža a Thajsko dospeli k dohode v nasledovnom znení: Po prvé, okamžité a bezpodmienečné prímerie s platnosťou od polnoci miestneho času (5.00 h SELČ),“ uviedol Ibrahim po rokovaniach v Malajzii.
Úradujúci thajský premiér Pchúmtcham Véčajačaj a kambodžský premiér Hun Manet privítali výsledok stretnutia a na záver krátkej tlačovej konferencie si podali ruky. Podľa webu stanice BBC však lídri počas tlačovej konferencie neposkytli novinárom priestor na otázky a po oznámení prímeria odišli z miestnosti.
Prímerie podľa Maneta ponúka príležitosť stovkám tisíc ľudí na oboch stranách vrátiť sa k normálnemu životu. Konštatoval, že je čas začať opäť budovať dôveru medzi Kambodžou a Thajskom.
Véčajačaj následne povedal, že jeho krajina vyjednala prímerie v dobrej viere a že Thajsko je odhodlané k mieru.
Obaja lídri vyjadrili vďaku americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a čínskej vláde. Trump v sobotu na sociálnej sieti Truth Social oznámil, že telefonoval s premiérmi oboch krajín a obaja vraj prejavili záujem tento spor ukončiť. Čína, ktorá má strategické vzťahy s Thajskom aj Kambodžou, podľa BBC vyslala svojich zástupcov, aby pomohla sprostredkovať mier.
Thajsko a Kambodža vedú dlhotrvajúci spor o vymedzenie hranice v oblasti známej ako Smaragdový trojuholník. V máji prerástol do cezhraničných potýčok s jednou obeťou v radoch thajských vojakov. Odvtedy obe strany prijímajú odvetné opatrenia. Thajsko obmedzilo cezhraničný styk a Kambodža zastavila dovoz niektorých surovín a potravín. Konflikt eskaloval vo štvrtok iba krátko po tom, čo Thajsko vyhostilo kambodžského veľvyslanca a stiahlo z Phnom Penhu toho svojho v reakcii na zranenie thajského vojaka, ktorý v spornom hraničnom pásme stúpil na nášľapnú mínu. Bangkok obvinil svojho suseda, že oblasť zamínováva.
Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom si od štvrtka vyžiadal najmenej 35 mŕtvych. V jeho dôsledku bolo vysídlených už viac ako 200.000 ľudí.
Zdroj feed teraz.sk