17.9 C
Bratislava
štvrtok, 24 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Tržby gastroskupiny Medusa v roku 2024 stúpli o 4 % na 56,6 mil. eur

Bratislava 24. apríla (TASR) - Gastronomická skupina Medusa potvrdila aj v roku 2024 rastový trend. Zaznamenala tržby vo výške 56,6 milióna eur. To predstavuje...
HomeSlovenskoTechnika na kontrolu rozhodnutí by sa mohla zefektívniť

Technika na kontrolu rozhodnutí by sa mohla zefektívniť

Bratislava 24. apríla (TASR) – Technické prostriedky, využívané na kontrolu niektorých súdnych rozhodnutí a rozhodnutí prokurátora, by viac nemuseli byť vo vlastníctve štátu. Využívať by sa tak mohli aj vypožičané prostriedky. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR to navrhuje v novele zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Cieľom je podľa rezortu snaha efektívnejšie, pružnejšie a flexibilnejšie reagovať na potreby aplikačnej praxe pri ukladaní alternatívnych trestov. Snahou predkladateľa je takisto zefektívniť ich využívanie v praxi.

„Navrhovanou právnou úpravou dôjde k vytvoreniu tzv. hybridného režimu využívania technických prostriedkov, a teda využívanie technických prostriedkov vo vlastníctve štátu a technických prostriedkov vypožičaných, napr. na základe rámcovej nájomnej zmluvy,“ ozrejmil rezort s tým, že exaktné vymedzenie vlastníctva štátu k technickým prostriedkom sa v praxi javí ako neefektívne a nepružné.

Prijatím zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami a novelizáciou súvisiacej právnej úpravy boli podľa MS výraznejšou mierou podporené legislatívne podmienky pre ukladanie alternatívnych trestov. „Ukladanie alternatívnych trestov už síce bolo platnými právnymi predpismi umožnené, avšak k praktickému využívaniu dochádzalo v minimálnom rozsahu z dôvodu neexistencie vhodných podmienok na výkon kontroly odsúdených a obvinených prostredníctvom technických prostriedkov,“ zdôvodnilo ministerstvo. Predkladateľ chce preto novelou dosiahnuť aj deklarované prínosy zo zavedenia elektronického systému monitoringu obvinených a odsúdených osôb spočívajúce v úspore nákladov na väzenstvo a miere ukladania alternatívnych trestov. Medzi hlavné dôvody nižšieho ukladania alternatívnych trestov zo strany súdov možno podľa MS zaradiť vyššiu časovú a administratívnu náročnosť.

Cieľom návrhu zákona je aj rešpektovať závery správy Najvyššieho kontrolného úradu SR či Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na roky 2023 až 2027. „Vláda Slovenskej republiky si v rámci východiska trestnej politiky štátu stanovila, že sa bude prioritne zaoberať formulovaním strategických zámerov trestnej politiky s dôrazom na opatrenia restoratívnej justície, a medzi cieľmi konkrétnych opatrení vymedzila okrem iného opatrenia smerujúce k znižovaniu počtu osôb odsúdených na nepodmienečný trest odňatia slobody, dobudovanie fungujúceho modelu probačnej a mediačnej služby a zabezpečenie reálneho umožnenia ukladania alternatívnych trestov domáceho väzenia a povinnej práce vo významne väčšej miere ako doteraz,“ zhrnulo MS.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno