Mesto Kabwe patrí aj viac ako 30 rokov po formálnom uzavretí bane na ťažbu olova a zinku k najviac znečisteným miestam na svete. Mimoriadne vysoké množstvo toxických látok sa nachádza v pôde a prachu v okolí domov, škôl aj ciest. Znečisteniu bolo podľa HRW vystavených už takmer 200.000 ľudí.
Vláda stále napriek formálnemu zatvoreniu bane v roku 1994 „umožňuje nebezpečnú ťažbu a spracovanie“ v tejto oblasti pre tuzemské, juhoafrické a čínske podniky. V správe preto HRW vyzvala vláde odobrať povolenia a odstrániť nedostatky.
Ľudskoprávna organizácia v oblasti vykonala vlastný výskum a rozprávala sa s obyvateľmi a baníkmi. „Spoločnosti v Kabwe zarábajú z ťažby, odstraňovania a spracovania olova na úkor zdravia detí,“ uviedla riaditeľka oddelenia detských práv HRW Juliane Kippenbergová.
Olovo spôsobuje vážne zdravotné problémy vrátane poškodenia mozgu alebo dokonca smrť. Deti sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) náchylnejšie k ochoreniam z olova.
Vysoko toxický odpad je podľa správy prevážaný na rôzne miesta v Kabwe, čím tvorí „niekoľko metrov vysoké kopy tmavého, pieskovitého materiálu“.
Koncentrácia olova v pôde je na niektorých miestach takmer 60.000 miligramov na kilogram, čím presiahla hodnoty považované za nebezpečné 300-krát.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…