10.3 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Biskupi ďakujú za prejavenú sústrasť po úmrtí pápeža

Bratislava 26. apríla (TASR) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť. Biskupi...
HomeZahraničieŤažba olova v Zambii spôsobuje otravu detí

Ťažba olova v Zambii spôsobuje otravu detí

Lusaka 5. marca (TASR) – Viac ako 95 percent detí žijúcich v okolí bane na olovo v zambijskej Kabwe približne 140 kilometrov od hlavného mesta Lusaka čelí nebezpečenstvu otravy a potrebuje okamžitú liečbu, uviedla v stredu ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Mesto Kabwe patrí aj viac ako 30 rokov po formálnom uzavretí bane na ťažbu olova a zinku k najviac znečisteným miestam na svete. Mimoriadne vysoké množstvo toxických látok sa nachádza v pôde a prachu v okolí domov, škôl aj ciest. Znečisteniu bolo podľa HRW vystavených už takmer 200.000 ľudí.

Vláda stále napriek formálnemu zatvoreniu bane v roku 1994 „umožňuje nebezpečnú ťažbu a spracovanie“ v tejto oblasti pre tuzemské, juhoafrické a čínske podniky. V správe preto HRW vyzvala vláde odobrať povolenia a odstrániť nedostatky.

Ľudskoprávna organizácia v oblasti vykonala vlastný výskum a rozprávala sa s obyvateľmi a baníkmi. „Spoločnosti v Kabwe zarábajú z ťažby, odstraňovania a spracovania olova na úkor zdravia detí,“ uviedla riaditeľka oddelenia detských práv HRW Juliane Kippenbergová.

Olovo spôsobuje vážne zdravotné problémy vrátane poškodenia mozgu alebo dokonca smrť. Deti sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) náchylnejšie k ochoreniam z olova.

Vysoko toxický odpad je podľa správy prevážaný na rôzne miesta v Kabwe, čím tvorí „niekoľko metrov vysoké kopy tmavého, pieskovitého materiálu“.

Koncentrácia olova v pôde je na niektorých miestach takmer 60.000 miligramov na kilogram, čím presiahla hodnoty považované za nebezpečné 300-krát.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno