„V súlade s islamským právom a kultúrou a tradíciami afganskej spoločnosti boli zabezpečené základné práva afganských žien. Nemalo by sa však zabúdať, že o právach afganských žien sa diskutuje v rámci islamskej a afganskej spoločnosti, ktorá má jasné odlišnosti od západných spoločností a ich kultúry,“ uviedol v sobotu hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid na platforme X.
Od prevzatia moci v roku 2021 zakázalo vládnuce hnutie ženám a dievčatám v krajine vzdelávanie po šiestej triede, väčšinu zamestnaní a pobyt na verejných miestach, pripomína AP.
„Vymazávanie žien a dievčat z verejného života nemožno ignorovať,“ vyhlásila Roza Otunbajevová, vedúca predstaviteľka OSN pre Afganistan. „Sme naďalej odhodlaní investovať do ich odolnosti a vedenia, pretože sú kľúčom k budúcnosti Afganistanu,“ dodala.
Alison Davidianová, osobitná predstaviteľka OSN pre ženy v Afganistane, zdôraznila, že svet nemôže akceptovať takú budúcnosť pre afganské ženy, ktorú by nikde inde netoleroval.
„Naša reakcia na ich vymazanie (z verejného života) je skúškou nášho záväzku voči ženám a dievčatám na celom svete… Musíme stáť pri afganských ženách, akoby od toho závisel náš vlastný život – pretože závisí,“ uviedla Davidianová.
V piatok sa v Paríži konala konferencia Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) o pretrvávajúcich výzvach, ktorým ženy v Afganistane čelia. Taliban v nepriamej reakcii na ňu skonštatoval, že konferencia odhalila pokrytectvo určitých organizácií a nadácií Európskej únie, píše AP.
Zdroj feed teraz.sk