21.3 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nemecká Kresťanskodemokratická únia schválila koaličnú dohodu

Berlín 28. apríla (TASR) - Nemecká Kresťanskodemokratická únia (CDU) schválila v pondelok koaličnú dohodu so sociálnymi demokratmi (SPD). Väčšina delegátov na malom straníckom zjazde...
HomeZahraničieTalianska opozícia sa pýta vlády na prepustenie Líbyjčana

Talianska opozícia sa pýta vlády na prepustenie Líbyjčana

Rím 22. januára (TASR) – Talianska opozícia a skupiny na ochranu ľudských práv vyjadrili v stredu pobúrenie nad tým, že súd v Taliansku nariadil prepustenie líbyjského veliteľa, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač. Usáma Andžím – známy aj ako Usáma al-Masrí – bol prepustený len na základe údajnej procesnej chyby pri jeho zatýkaní, informovala agentúra AP, píše TASR.

Al-Masrího zadržali v nedeľu v Turíne na základe zatykača ICC, ktorý ho obviňuje z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných vo väznici Miítíga v Líbyi od roku 2011.

Al-Masrí totiž vedie pobočku Reformného a rehabilitačného ústavu v Tripolise – siete detenčných centier, ktoré prevádzkujú vládou podporované špeciálne jednotky a ktoré sú známe mimoriadne ťažkými životnými podmienkami a zlým zaobchádzaním so zadržiavanými.

Rímsky odvolací súd však v utorok nariadil al-Masrího prepustenie na slobodu a na palube lietadla talianskych tajných služieb ho poslal späť do Líbye. Ako dôvod pre tento postup sa uvádza procesná chyba pri Líbyjčanovom zatýkaní.

V rozhodnutí súdu sa špecifikuje, že minister spravodlivosti Carlo Nordio mal byť o zatknutí informovaný vopred, keďže práve jeho rezort má na starosti vzťahy s ICC.

Poslanci talianskych opozičných strán v stredu v parlamente kritizovali rozhodnutiu súdu i postoj ministra Nordia, od ktorého žiadali vysvetlenie. Demokratická strana požadovala, aby premiérka Giorgia Meloniová predstúpila pred parlament a vyjadrila sa k tomuto prípadu, ktorý vyvoláva vážne otázky vzhľadom na prípady zlého zaobchádzania v líbyjských detenčných zariadeniach. Obvinený z neho je aj al-Masrí.

Spravodajský web Euronews napísal, že Taliansko má úzke väzby na celosvetovo uznávanú líbyjskú vládu v Tripolise. Akýkoľvek súdny proces s al-Masrím v Haagu by mohol znamenať aj neželané upriamenie pozornosti na migračnú politiku Ríma a jeho podporu líbyjskej pobrežnej stráže, ktorú financuje s cieľom zabrániť odchodu migrantov.

Skupiny na ochranu ľudských práv zdokumentovali v líbyjských zadržiavacích zariadeniach pre migrantov závažné prípady zlého zaobchádzania a obvinili Taliansko zo spoluzodpovednosti za tento stav.

Je veľmi dôležité vedieť, prečo bol al-Masrí v Taliansku a prečo ho napriek medzinárodnému zatykaču tak rýchlo prepustili,“ upozornil poslanec za Demokratickú stranu Paolo Ciani. Podľa neho všetko svedčí o tom, že šlo o politické rozhodnutie.

Humanitárne organizácie Mediterranea Saving Humans a Refugees in Libya označili rozhodnutie talianskych úradov v súvislosti s al-Masrím za hanebné.

Podľa líbyjského aktivistu Tárika Lamlúma, spolupracujúceho s ľudskoprávnou organizáciou Beládí, ktorá sa zameriava na migrantov v Líbyi, však bolo prepustenie al-Masrího Talianskom očakávané. Vysvetlil, že al-Masrího prepustenie poukazuje na silu vplyvu milícií, ktoré kontrolujú tok migrantov do Európy cez líbyjské pobrežie.

Web Euronews vysvetlil, že milície v západnej Líbyi sú súčasťou štátnych zložiek, ktorých úlohou je zachytávať migrantov na mori, a riadia aj štátne zadržiavacie centrá. Milície tak profitujú z miliónových finančných prostriedkov, ktoré EÚ poskytuje Líbyi na zastavenie prílevu migrantov do Európy. Časť týchto polovojenských zložiek pritom vedú velitelia, na ktorých OSN uvalila sankcie za zlé zaobchádzanie s ľuďmi v detenčných zariadeniach.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno