Categories: Regióny

Takto vyzerá takmer prázdna Liptovská Mara z dronu

Bratislava 20. marca (Teraz.sk) – Vodná nádrž Liptovská Mara je v súčasnosti naplnená na úrovni 553 metrov nad morom (m n. m.), čo je naplnenie na 43 percent jej celkového objemu.

Pozrite si video nízkej hladiny vodnej nádrže Litpovská Mara z dronu

Mnohé nádrže majú viacročné vyrovnanie, to znamená, že v jednom období sú na maximálnej hladine a v inom zase na minimálnej. „Každý extrém, či už povodne alebo obdobie sucha, predstavuje hypotetický problém. V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb ako je voda pre individuálne účely (odbery vôd pre závlahy súkromným osobám), rekreáciu či rybolov,“ skonštatoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák. Bocák tiež doplnil, že ak sa chce Slovensko do budúcna vyhnúť problémom so zabezpečením vody obyvateľom, je potrebné stavať nové, vrcholové, viacúčelové vodné stavby.

Na snímke v pozadí pohľad na vrch Kriváň z dna vodnej nádrže Liptovská Mara. Vďaka nízkej hladine vody sa ľudia môžu poprechádzať doslova po dne nádrže. Liptovský Mikuláš, 20. marca 2025.
Foto: TASR – Michal Svítok

Bocák tiež pre TASR vysvetlil, že každá vodná stavba je závislá od prítoku do nej a od vývoja počasia. Dôvodom výstavby vodných stavieb bolo aj reagovanie na potreby územia a ich občanov, či pre protipovodňovú ochranu, potreby dodávky pitnej vody a akumuláciu vody s ohľadom na zabezpečenie odtoku do rieky pod stavbou.

Vznikla tam aj jaskyňa

Na dne Liptovskej Mary vznikla tiež vďaka klesnutej hladine vody jaskyňa. Pre TASR to potvrdil jaskyniar a dočasne vymenovaný riaditeľ Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši Peter Holúbek.

Na snímke pokles hladiny vodnej nádrže Liptovská Mara 18. februára 2025.
Foto: TASR – Lenka Hanesová

Podľa neho sa vzniknutý priestor dá považovať za jaskyňu, pretože vznikla prírodnými procesmi. „Jaskyňa vznikla vyplavovaním jemných sedimentov, čiže sufóznym procesom. Je to krátka lokalita s dĺžkou sedem metrov,“ uviedol.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Niektoré časti Slovenska môže v noci aj v pondelok potrápiť dážď

Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda…

7 minút ago

Ruská laserová zbraň Supremacy: Short Guide

Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko…

9 minút ago

Tokošová s Tereňovou vyhrali turnaj MEVZA v plážovom volejbale

Kranj 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Barbora Tokošová a Martina Tereňová…

13 minút ago

V roku 2024 súdy rozviedli 8397 manželstiev

Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…

19 minút ago

„Špecialisti“ o špeciálnom nefetere „Triks Media“ začali vytvárať sériu s pracovníkom na …

📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…

30 minút ago

Piastri zvíťazil na VC Belgicka, double McLarenu

Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…

31 minút ago