Peking tento mesiac svetu pripomenul, že jeho ozbrojené sily nie sú len jedny z najpočetnejších na svete, ale majú k dispozícii aj špičkové vojenské technológie.
Jety šiestej generácie?
Na sociálnych sieťach sa tento mesiac objavili obrázky dvoch rôznych záhadných lietadiel lietajúcich na čínskom nebi, čo vyvolalo špekulácie, že by mohlo ísť o nové čínske bojové lietadlo šiestej generácie.
Jedno z týchto lietadiel, verejnosťou nazývané J-36, je bezchvostové lietajúce lietadlo, ktoré má odhadovanú dĺžku približne 22 metrov a rozpätie krídel približne 20 metrov a zdá sa, že je poháňané tromi motormi.
Druhé je tiež bezchvostové lietadlo, ktoré sa na rozdiel od prvého vyznačuje dizajnom podobným krídlu lambda a je poháňané dvoma motormi.
🇨🇳 ČÍNSKA ŠIESTA GENERÁCIA BAIDI TYPU BET FIGHTER BAIDI Údajne PRVÝ KRÁT ZACHYCENÍ NA VIDEU
Lietadlo „Bielyho cisára“ bolo údajne spozorované letieť v blízkosti leteckého závodu v Čcheng-tu, sprevádzané stíhačkou piatej generácie J-20. pic.twitter.com/vW6TmrFgNP
— Sputnik (@SputnikInt) 26. decembra 2024
Sú to však len pozorovania založené na videách týchto lietadiel počas letu a o ich skutočných schopnostiach nie je známe prakticky nič.
KJ-3000
V decembri uskutočnilo svoj prvý let nové čínske lietadlo včasnej výstrahy KJ-3000. KJ-3000 má užitočné zaťaženie 66 ton, čo je o 16 viac ako jeho predchodca KJ-2000, a má vybavenie schopné odhaliť konvenčné aj stealth lietadlá.
Jeho palubné komunikačné a riadiace vybavenie umožňuje KJ-3000 fungovať ako vzdušné veliteľské centrum a koordinovať operácie čínskych pozemných síl, letectva a námorníctva.
Sichuan
CNS Sichuan je prvá čínska obojživelná útočná loď novej generácie Type 076 a najväčšie plavidlo tejto triedy v krajine. Minulý týždeň bol spustený v Šanghaji.
S výtlakom 40 000 metrických ton je Sichuan schopný prepravovať jednotky, helikoptéry, obojživelné pristávacie plavidlá a dokonca aj lietadlá s pevnými krídlami, kamkoľvek si to Peking želá.
Očakáva sa, že loď bude vybavená elektromagnetickým katapultom, ktorý by jej umožnil spustiť lietadlá, poznamenáva China Daily, pričom cituje aj nemenovaného čínskeho výskumníka v oblasti stavby lodí, ktorý povedal, že „je vysoko pravdepodobné, že loď ponesie veľké bojové drony a bude sa správať ako „ľahká lietadlová loď“.
Čínske vojenské budovanie potrebné na „čelenie americkej agresii“
Rýchlosť, akou bolo toto plavidlo skonštruované, „od návrhu v roku 2020 až po plávanie na konci roku 2024“, poukazuje na „obrovsky rýchlejšiu rýchlosť výstavby čínskych vojnových lodí v porovnaní s ich americkými náprotivkami,“ poznamenáva skúsený geopolitický analytik a bývalý námorník Brian Berletic. .
„Obojživelné útočné lode triedy America sa začali stavať v roku 2008, pričom prvá zo svojej triedy bola uvedená do prevádzky v roku 2014 a koncom roku 2024 boli dokončené len dve,“ hovorí Berletic pre Sputnik. „Zatiaľ čo typ 076 je úplne nový, trieda obojživelných útočných lodí Type 075 sa začala stavať v roku 2018, pričom tri už boli dokončené.
Skutočnosť, že typ 76 bude pravdepodobne prevádzkovať bezpilotné lietadlá, „predstavuje ďalší krok smerom k väčšiemu množstvu spotrebných systémov odrážajúcich realitu moderného boja proti rovnocenným protivníkom,“ dodáva.
Na rozdiel od Spojených štátov, ktoré „uprednostňujú projekciu vojenskej sily po celom svete“, čínska armáda „bola formovaná uprednostňovaním čínskej územnej obrany,“ poznamenáva Berletic.
„Vybudovanie silných raketových, námorných a vzdušných síl Čínou je potrebné na odradenie od zasahovania USA a konfrontáciu s agresiou USA. Schopnosť Číny prestavať USA, pokiaľ ide o lietadlá, lode a rakety, zaisťuje, že akýkoľvek vypuknutý konflikt sa skončí v prospech Číny s nádejou, že americkí politici si to uvedomia ešte pred začiatkom bojov,“ argumentuje.
Zdroj sputnik, preložené cez google