Pôjde o prvú zahraničnú návštevu taiwanského prezidenta od nástupu do úradu v máji. Taiwanskí predstavitelia navštívili územie USA už viackrát, čo vyvolalo búrlivé reakcie Pekingu, ktorý sa aktívne stavia proti akémukoľvek pokusu o legitimizáciu taiwanskej vlády.
Komunistická Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia. Na ostrov sa v roku 1949 po porážke v občianskej vojne uchýlila dovtedajšia čínska vládna moc Kuomintangu pod vedením generála Čankajška a odvtedy má nezávislú vládu. Peking však opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne.
USA sú najdôležitejším medzinárodným podporovateľom a dodávateľom zbraní pre Taiwan, hoci s vládou na ostrove prerušili diplomatické styky na začiatku 70. rokov 20. storočia. Väčšina západného sveta sa k Taiwanu de facto správa ako k nezávislému štátu, ale de iure deklaruje politiku jednej Číny, aby sa to nestalo spúšťačom vojny.
V súčasnosti vládu v Tchaj-pej uznáva iba 12 prevažne menších štátov. Platí princíp, že ak má krajina diplomatické vzťahy s komunistickým Pekingom, nemá ich s Taiwanom. V uplynulom období oficiálne vzťahy a spoluprácu s komunistickou pevninskou Čínou v tichomorskom regióne uprednostnili Šalamúnove ostrovy, Nauru a Kiribati a v Strednej Amerike Nikaragua, Honduras a Salvádor.
Zdroj feed teraz.sk
New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…
Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…
Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…
Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…
New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…
Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…