„SHMÚ si zaslúži byť špičková inštitúcia, zaslúžia si mať najlepšiu techniku aj softwarovú, ja nemám v sebe ani štipku toho, že chcem udupávať nejaký rozvoj inštitúcie,“ povedal Taraba.
Skritizoval, že ústav má skoro 1500 dohodárov, ktorí mali napríklad pozorovať začiatok kvitnutia čerešní, a za svoju prácu dostali skoro 700.000 eur ročne. „To určite nie je suma, že idem sa pozerať, že či kvitnú čerešne,“ poznamenal minister. Tvrdí, že SHMÚ tiež prichádzalo o množstvo zákaziek.
Taraba sa zastal aj poverenej riaditeľky Ivany Herkel, ktorá je dlhodobá ekonomická zamestnankyňa SHMÚ. Šikana, o ktorej hovoria nespokojní zamestnanci SHMÚ, spočíva podľa neho v tom, že nemôžu pracovať z domu osem dní do mesiaca. „Nehnevajte sa, aby si niekto vymýšľal, že tam je šikanovaný a nejde podať ani trestné oznámenie, tak vieme veľmi dobre, o čom to je,“ skonštatoval Taraba.
Zamestnanci SHMÚ varovali minulý týždeň pred krízou v ústave, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Upozorňujú na nútené prepúšťanie, krátenie rozpočtu, personálny rozklad, odbornú deštrukciu a stratu dôvery vo vedenie. Adresovali preto otvorený list vedeniu SHMÚ, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.
Zdroj feed teraz.sk