„Odborným školám na Slovensku sa dlhodobo nedarí zosúladiť vzdelávanie s potrebami trhu práce, teda to, čo zamestnávatelia potrebujú,“ povedal Drucker na tlačovej konferencii s tým, že Slovensko patrí v rámci EÚ medzi krajiny s najväčším podielom študentov v odbornom vzdelávaní. „No realita je taká, že napriek tomu absolventi našich stredných odborných škôl majú často problém si nájsť uplatnenie v zamestnaní,“ skonštatoval. Školám totiž chýbala kvalita a lepšie prepojenie s praxou.
Stredné priemyselné školy v súčasnosti patria pod stredné odborné školstvo. „Potrebujeme, aby boli robustnejšie, aby mali tzv. odborovú čistotu. Nebude ich možno toľko, ako je dnes, ale určite budú silnejšie, kvalitnejšie,“ priblížil Drucker. V roku 2028 plánujú vytvoriť možnosť tzv. priemyselných škôl vyššieho typu, ktoré nebudú štvorročné, ale päťročné. „Piaty ročník bude prepojený s vysokou školou, aby sa nahrádzal prvý ročník bakalárskeho štúdia a študenti, ktorí absolvujú tieto stredné školy vyššieho stupňa, budú môcť kontinuálne potom pokračovať, ak budú chcieť, na vysokej škole,“ ozrejmil s tým, že bakalársky program by sa dal dokončiť za dva roky. Na základe diskusií so zamestnávateľmi sa snažia podporiť vysoké školy v tom, že bakalári sú uplatniteľní na pracovnom trhu.
Centrá excelentnosti odborného vzdelávania majú byť podľa Druckera špičkovými školami, na ktorých sa budú testovať nové spôsoby vyučovania, pripravovať sa na nich budú učitelia a zapájať sa majú aj zamestnávatelia. „Už v súčasnosti sa testujú takéto centrá excelentnosti, máme ich 16,“ ozrejmil minister. V každej oblasti sektorového zamerania by malo vzniknúť minimálne jedno centrum excelentnosti, čiže napríklad v oblasti informačných a komunikačných technológií, automobilovom priemysle, pôdohospodárstve, cestovnom ruchu, robotike, rozvoji vidieka, či lesníctve.
Ministerstvo školstva chce zaviesť aj systém agentúrneho duálneho vzdelávania. Ide o nový spôsob, ako zapojiť do odborného vzdelávania viac zamestnávateľov, napríklad malé a stredné podniky. „S ministerstvom zdravotníctva sme sa už dohodli na tom, že duálne vzdelávanie sa otvorí aj zdravotníckym školám,“ povedal Drucker s tým, že do duálneho vzdelávania by mohli byť okrem praktickej sestry zapojené aj odbory ako laborant či masér.
Digitálne vzdelávanie by zase malo byť povinnou súčasťou technických a informatických smerov. Minister pripomenul, že Slovensko je industriálna krajina s veľkým podielom v oblasti automobilového či elektrotechnického priemyslu, no prichádzajú nové výzvy v elektromobilite aj umelej inteligencii, na ktoré treba reagovať.
Zdroj feed teraz.sk