„Národní kontrolóri odhalili, že systém podpory marginalizovaných rómskych komunít je riadený bez dlhodobej vízie, koordinácie a stanovených merateľných cieľov. Peniaze sú vynakladané bez toho, aby sa vyhodnocoval ich skutočný prínos. Takýto prístup je formálny, neprináša pozitívne zmeny a môže viesť až k plytvaniu s verejnými financiami,“ konštatuje predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Úrad splnomocnenca má napríklad zabezpečovať koordináciu štátnej politiky v oblasti inklúzie marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Kontrola však ukázala, že si tento úrad neplní svoje úlohy v dostatočnej miere. Jedným z hlavných problémov je nejasné rozdelenie kompetencií, čo podľa NKÚ spôsobuje kompetenčný chaos. Aktuálny systém je totiž nastavený tak, že úrad splnomocnenca nemá reálne možnosti efektívne presadzovať potrebné opatrenia a jeho funkcia je viac-menej formálna.
Kontrola poukázala na absenciu rady vlády, ktorá by mala kontrolovať čerpanie eurofondov, ale tiež na chýbajúce jasne stanovené ciele a merateľné ukazovatele účinnosti realizovaných opatrení. Národní kontrolóri poukázali aj na prieťahy a nadmernú byrokraciu v procese schvaľovania dotácií, čo spôsobilo napríklad nevyčerpanie financií vo výške viac ako 25.000 eur. Proces hodnotenia projektov bol realizovaný len papierovou formou, mimo informačného systému, pričom hodnotiace kritériá sa prakticky nemenili od roku 2011.
Závažné pochybenia úradu zistil audit aj v oblasti ľudských zdrojov. Za kontrolované roky 2021 – 2023 bolo zistené porušenie zákonníka práce, zákona o finančnej kontrole a audite či porušenie interných predpisov. Kontrolóri tiež odhalili preferované uzatváranie dohôd v rámci príbuzenských vzťahov a spriaznených osôb zamestnancov, napríklad podpísaním dohody so synom zamestnankyne úradu. Stredoškolák dostával mzdu 20 eur na hodinu, čím si mal počas dvoch rokov zarobiť 14.000 eur, pričom za činnosť lektorovania a mentoringu bola poskytovaná odmena približne 12 eur za hodinu.
„Takéto nakladanie s verejnými zdrojmi je nehospodárne a v prípade nákladov na mzdy dohodárov v intervale troch kalendárnych rokov hovoríme o sume viac ako 1,6 milióna eur,“ podotýka Andrassy.
NKÚ preto navrhol zásadné opatrenia na zlepšenie systému. Týkajú sa najmä vypracovania aktualizovanej stratégie, posilnenia koordinácie a kontroly či digitalizácie procesov. Štátni kontrolóri zároveň odporúčajú vykonanie kontroly poskytnutých finančných prostriedkov rezortu práce, ako riadiacemu orgánu zodpovednému za hospodárne, efektívne a zákonné využívanie európskej finančnej pomoci.
Zdroj feed teraz.sk