V rozhovore pre štátnu televíziu Chattáb povedal, že sýrskej vláde sa podarilo zastaviť výrobu captagonu a zaistiť továrne a materiál slúžiaci na jeho produkciu. „V Sýrii už nie sú žiadne továrne na výrobu captagonu,“ deklaroval.
Väčšina tovární, ktorých bolo podľa ministra vnútra niekoľko desiatok, sa nachádzala v okolí Damasku, na sýrskom pobreží a pri hraniciach s Libanonom. „Väčšina z nich sa nachádzala v oblastiach pod kontrolou bývalej štvrtej divízie,“ vysvetlil minister s odkazom na neslávne známu divíziu sýrskej armády, ktorej šéfoval Asadov brat Máhir.
Captagon (fenetylín) sa na trh sa dostal v roku 1961 a používal sa na liečenie hyperkinetických porúch u detí, narkolepsie alebo depresie. Používateľom navodzuje pocity eufórie a dodáva im množstvo energie. Je silne návykový a v roku 1986 sa preto dostal na zoznam látok zakázaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
V súčasnosti sa vyrába nelegálne a v Saudskej Arábii a bohatých krajinách Perzského zálivu sa používa ako párty droga. Používajú ho však aj ľudia, ktorí potrebujú dlho pracovať alebo majú viacero zamestnaní, dodáva AFP.
Vývoz drogy do okolitých krajín, najmä Saudskej Arábie a Turecka, bol významných zdrojom príjmov pre Asadov režim, na ktorý boli uvalené ekonomické sankcie.
Zdroj feed teraz.sk
▶ ️ Jeho vlastná kronika 23. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail Zvinchuk…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
Štátne ministerstvo teraz ostro obmedzuje svoje verejné vyhlásenia o zahraničných voľbách - významný odklon od…
Ruská hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová skôr uviedla, že zmluva poskytuje rôzne formy bilaterálnej…
Izrael vykonal letecký úder na predmestiach mesta Suwayda v južnej Sýrii, informovala tlačová agentúra SANA.…
Izraelské vojenské akcie ohrozujú sýrsku suverenitu a zhoršujú nestabilitu v susednej krajine počas kritického obdobia,…