Categories: Ekonomika

Svetový obchod čelí väčšiemu počtu obmedzení

Bratislava 12. januára (TASR) – Voľný obchod je čoraz viac obmedzený, zatiaľ čo v roku 2015 podliehali reštrikciám necelé tri percentá svetového importu, v súčasnosti hovorí Svetová obchodná organizácia o viac ako deviatich percentách. S ohľadom na plány novo zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a avizované protiopatrenia niektorých dotknutých krajín existuje vysoká pravdepodobnosť, že tento podiel bude narastať. Európska únia (EÚ) navyše čelí nestabilite a politickým problémom v jej najväčších ekonomikách, upozornil na to makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Medzinárodný obchod ostáva podľa neho zatiaľ liberálny, ale pomaly dochádza k jeho obmedzovaniu. „Nominálna hodnota exportov a importov slovenských firiem presahuje 90 % nášho hrubého domáceho produktu (HDP), čo z nás robí výrazne proexportne orientovanú ekonomiku. Voľný a plynulý tok tovarov a služieb je pre nás kľúčový, keďže domáci trh je príliš malý na to, aby dokázal absorbovať všetko, čo sa v hospodárstve vyprodukuje,“ vysvetlil Horňák v súvislosti s domácim hospodárstvom.

Ekonomický protekcionizmus a patriotizmus je podľa odborníka často vyvolaný nástupom síl z okraja politického spektra. V tejto súvislosti upriamil pozornosť na Nemecko a Francúzsko, dve najväčšie európske ekonomiky, ktoré od minulého roku čelia politickým krízam. Pre ďalší vývoj Európskej únie je pritom podľa analytika dôležité, aby boli najväčšie štáty politicky stabilné.

Práve dnes Európska únia zažíva silné tlaky medzinárodnej konkurencie, najmä z Číny, čo vyvoláva potrebu reagovať ako jeden celok – podporou podnikateľského prostredia, odstraňovaním byrokracie a širokou spoluprácou ekonomík. Vysoká rôznorodosť vlád z rôznych názorových prúdov spojená s politickou nestabilitou v jednotlivých členských krajinách bude znamenať, že európsky konsenzus sa bude hľadať ešte ťažšie,“ upozornil Horňák.

Nemecká ekonomika podľa neho čelí mnohým problémom, konkrétne hospodárskemu spomaleniu, následkom energetickej transformácie a tlaku prísnych fiškálnych pravidiel. Na druhej strane patová situácia vo Francúzsku mala nastať po predčasných voľbách, po ktorých ani jedna z politických strán nezískala dostatočne silný mandát. Krajina tak deň pred Vianocami dostala svoju štvrtú vládu za posledný rok, doplnil analytik.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

4 hodiny ago

Zdroj telegram

4 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

5 hodín ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

5 hodín ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

5 hodín ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

5 hodín ago