Téma Svetového dňa zdravia 2025 znie „Zdravé začiatky, nádejná budúcnosť“. V rámci tejto kampane WHO nalieha na vlády a zdravotnícku komunitu, aby zintenzívnili úsilie v predchádzaní úmrtí matiek a novorodencov a v angažovaní sa dlhodobého zdravia a blaha žien.
Za jeden z prvých pokusov o vytvorenie mechanizmu medzinárodnej spolupráce na prevenciu a kontrolu chorôb sa považuje hygienická konferencia v Paríži v roku 1851 po epidémii cholery. V decembri 1902 vznikla zdravotnícka agentúra, ktorá je dnes známa ako Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO).
Počas konferencie o založení Organizácie Spojených národov (OSN) v San Franciscu v apríli 1945 zástupcovia Brazílie a Číny navrhli, aby vznikla medzinárodná zdravotnícka organizácia. Na medzinárodnej konferencii o zdraví 22. júla 1946 podpísali v New Yorku zástupcovia 61 štátov ústavu WHO. Do platnosti vstúpila 7. apríla 1948.
Medzi hlavné problémy, ktorým sa WHO od začiatku venovala, bolo liečenie tuberkulózy, malárie, pohlavných ochorení či zdravie detí a žien. V súčasnosti sa okrem kontroly epidémií, karanténnych opatrení a štandardizácie liekov venuje aj dosiahnutiu najvyššej možnej úrovne zdravia všetkých ľudí. WHO definuje zdravie ako „stav úplného telesného, duševného a sociálneho blaha, a nie iba ako neprítomnosť choroby alebo slabosti.“
Členské krajiny informuje o najnovšom vývoji vo výskume, vývoji liekov a prevencii chorôb, kontrole drogovej závislosti, používaní vakcín či zdravotných rizikách chemických látok. WHO sponzoruje opatrenia na kontrolu chorôb, podporuje zdravotné kampane a celonárodné očkovacie programy, zabezpečuje inštruktáž o používaní antibiotík, zlepšovanie laboratórnych a klinických zariadení a pomoc pri zabezpečovaní dodávok čistej vody a hygienických systémov.
Rozšírenie nového koronavírusu (COVID-19) vyhlásila WHO 11. marca 2020 za globálnu pandémiu a pôsobila ako celosvetové informačné centrum. Pravidelne podávala informácie o šírení choroby a úmrtnosti, poskytovala technické usmernenia a praktické rady pre vlády, orgány verejného zdravotníctva, zdravotníkov a verejnosť, informovala o vedeckom výskume.
Úrad verejného zdravotníctva SR prostredníctvom svojich regionálnych úradov organizuje pri tejto príležitosti počas celého apríla dni otvorených dverí v poradniach zdravia a ďalšie aktivity. Možno si bezplatne overiť BMI, hladinu cukru v krvi, hodnoty krvného tlaku, celkový cholesterol, množstvo a percento celkového a vnútrobrušného (viscerálneho) tuku, stav kostrového svalstva, rozloženie tukov a svalov, množstvo vody v organizme či základnú látkovú premenu (bazálny metabolizmus). Odborníci poradia zmeny životného štýlu, vhodnú úpravu stravovania a pomôžu aj pri odvykaní od fajčenia.
Zdroj feed teraz.sk