6 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Spotrebitelia aj investori kladú dôraz na udržateľnosť

Bratislava 27. apríla (TASR) - Viac než 40% ľudí pri nákupnom rozhodovaní zohľadňuje environmentálne aspekty. Manažéri veľkých investičných fondov sa čoraz viac zameriavajú na...
HomeEkonomikaSvetová banka varuje pred ťažkosťami, ktorým čelia rozvojové ekonomiky

Svetová banka varuje pred ťažkosťami, ktorým čelia rozvojové ekonomiky

Washington 17. januára (TASR) – Svetová banka (SB) varuje, že rozvojové ekonomiky čakajú ťažšie roky. Globálny hospodársky rast bude príliš pomalý na to, aby im pomohol zvýšiť životnú úroveň a prostredie vysokej politickej neistoty odrádza vyspelé krajiny od investícií v chudobnejších štátoch. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Banka vo svojej správe o vyhliadkach globálnej ekonomiky (Global Economic Prospects) uviedla, že dlhodobé vyhliadky na rast rozvojových ekonomík sú najslabšie od začiatku storočia. Príliš málo krajín sa tak dostane z nízkopríjmových medzi štáty so stredným príjmom v nasledujúcich 25 rokoch. To znamená, že stovky miliónov ľudí zostanú uviaznuté v extrémnej chudobe, hlade a podvýžive.

Rozvojové ekonomiky, ktoré začali storočie na trajektórii s cieľom odstrániť rozdiely v príjmoch s najbohatšími ekonomikami, z väčšej časti teraz zaostávajú,“ napísal v predslove k správe Indermit Gill, hlavný ekonóm Svetovej banky.

Globálna ekonomika vzrastie v tomto a budúcom roku o 2,7 %, uviedla organizácia so sídlom vo Washingtone v správe. To sa oproti predchádzajúcej júnovej prognóze nezmenilo. Tento rast je však stále pod priemerom 3,1 % z obdobia pred pandémiou ochorenia COVID-19 a je príliš slabý na to, aby pomohol chudobným štátom dobehnúť bohatšie.

Väčšina rozvojových krajín čelí výzvam vrátane slabých investícií a zlepšovania produktivity, starnutia populácie a environmentálnych kríz, uviedla banka. Globálna ekonomika čelí ďalším problémom v dôsledku zmien obchodnej politiky a geopolitického napätia, dodala.

Ruská vojna na Ukrajine od roku 2022 a konflikt Izraela s Hamasom a Hizballáhom od minulého roka zasiahli globálnu ekonomiku prostredníctvom narušenia toku komodít a dodávateľských reťazcov, zatiaľ čo rastúca konkurencia medzi USA a Čínou vytvorila napätie v globálnom obchode. Medzitým novozvolený americký prezident Donald Trump sľúbil množstvo ciel, čo ohrozuje obchod a môže potenciálne zvýšiť infláciu.

Banka v správe poznamenala, že rozvojové a rozvíjajúce sa ekonomiky, medzi ktoré patria aj Čína, India a Brazília, prispeli od roku 2000 približne 60 percentami ku globálnemu rastu, čo je dvojnásobok ich podielu v 90. rokoch minulého storočia. Teraz však čelia vonkajším hrozbám vyplývajúcim z protekcionistických opatrení a geopolitickej fragmentácie, ako aj z prekážok pri implementácii štrukturálnych reforiem.

Rozvíjajúce sa ekonomiky by si nemali robiť ilúzie o boji, ktorý nás čaká: nasledujúcich 25 rokov bude ťažších ako predchádzajúcich 25 rokov,“ dodal Gill.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno