ESĽP konštatoval, že vnútroštátne súdy odôvodnili väzbu sťažovateľa aj na základe neexistencie jeho pravidelného pobytu v Holandsku alebo na Slovensku, jeho osobných a obchodných väzieb, vrátane kontaktov mimo EÚ a jeho finančných zdrojov. Ďalej zvážili organizovanú povahu trestnej činnosti, ktorá zahŕňala pašovanie rozsiahleho množstva drog cez Slovensko do niekoľkých ďalších krajín.
V prípade otázky nestrannosti súdu a prezumpcie neviny ESĽP uznal argumenty slovenskej vlády a konštatoval, že neboli preukázané žiadne okolnosti odôvodňujúce obavy sťažovateľa pre nestrannosť sudkyne.
Sťažnosti sa týkali trestného stíhania vedeného na Slovensku proti holandskému občanovi pre obvinenia z obchodovania s drogami. V priebehu tohto trestného stíhania bol sťažovateľ v októbri 2020, po vydaní z Holandska, vzatý slovenským súdom do väzby.
V sťažnostiach podaných na ESĽP sťažovateľ namietal predovšetkým dĺžku a svojvoľnosť jeho väzobného stíhania, údajný nedostatok nestrannosti súdu rozhodujúceho o jeho väzbe a porušenie prezumpcie neviny. Väzba sťažovateľa v prípravnom konaní trvala takmer dva roky a tri mesiace.
Zdroj feed teraz.sk
Ankara 27. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu privítal rozhodnutie Francúzska,…
Kuala Lumpur 27. júla (TASR) - Thajsko a Kambodža sa dohodli, že Malajzia sprostredkuje rokovania…
Brusel 27. júla (TASR) - Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej…
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…
Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…
Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…