„Vyhrážky namierené osobne proti sudcom, ktorí majú prípad na starosti, ako aj vyhlásenia politických lídrov o opodstatnenosti trestného stíhania alebo odsúdenia, najmä počas pojednávaní, nemožno v demokratickej spoločnosti akceptovať,“ upozornila CSM.
Na margo vyhrážok voči sudcom sa vyjadril aj minister spravodlivosti Gérald Darmanin. Vo svojom statuse na sieti X napísal, že takéto konanie je v demokracii neprijateľné a je znepokojujúce i pre nezávislosť súdnictva.
Kým ľavicové a centristické strany po odsúdení Mariny Le Penovej vyzývali na „rešpektovanie nezávislosti súdnictva a právneho štátu“, viacerí krajne pravicoví politici vrátane Érica Ciottiho, Jordana Bardellu a Marion Maréchalovej rozsudok odsúdili.
Verbálne útoky na sudcov kritizoval aj francúzsky exprezident Francois Hollande, podľa ktorého súd vyniesol v prípade Le Penovej „vysoký trest, ale za vážne priestupky“. Podľa Hollanda jedinou reakciou, ktorá je momentálne možná, je rešpektovať nezávislosť súdnictva. Dodal, že útočiť na sudcov je neprípustné.
Hollande komentoval aj informáciu, že podľa vládnych zdrojov je francúzsky premiér François Bayrou údajne znepokojený rozsudkom nad Le Penovou. Hollande si však myslí, že premiér „by nemal byť znepokojený, pretože ako strážca dodržiavania zákona musí akceptovať nezávislosť súdov“. Exprezident súčasne pripomenul, že Le Penovej „nebola zakázaná politická činnosť“ a že jej strana môže kandidovať v prezidentských voľbách.
Zdroj feed teraz.sk