Súd uviedol, že v prípade nemá právomoc rozhodovať a zamietol ho. „Rozhodnutie je jasným potvrdením skutočnosti, že tento prípad bol úplne neopodstatnený,“ uviedol predstaviteľ SAE Reem Ketait. Podľa neho Sudán podal žalobu ako „cynický pokus odvrátiť pozornosť od vlastných zverstiev páchaných na sudánskych civilistoch“. MSD však uviedol, že je „hlboko znepokojený vývojom tragédie v Sudáne, ktorá tvorí pozadie tohto sporu“.
Sudánsky minister spravodlivosti Muawia Osman počas súdneho procesu uviedol, že „prebiehajúca genocída by nebola možná bez spoluúčasti SAE vrátane dodávok zbraní pre RSF“. „Priama logistická a iná podpora, ktorú SAE poskytli a stále poskytujú RSF, bola a naďalej je hlavnou hnacou silou genocídy, ktorá sa v súčasnosti uskutočňuje, vrátane zabíjania, znásilňovania, núteného vysídľovania a rabovania,“ povedal minister.
Spojené arabské emiráty podpísali Dohovor o genocíde Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 2005, ale uplatnili si „výhradu“ ku kľúčovej klauzule umožňujúcej krajinám vzájomne riešiť takéto spory pred MSD.
Od apríla 2023 sudánska armáda na čele s faktickým vládcom krajiny generálom Abdalom Fattáhom Burhánom bojuje proti RSF, ktoré vedie Burhánov niekdajší zástupca Muhammad Hamdán Daklú. V bojoch už zomreli desaťtisíce ľudí a približne 13 miliónov ďalších muselo opustiť svoje domovy. Pravidelná armáda kontroluje stred, východ a sever Sudánu, RSF ovládajú rozľahlý západný región Dárfúr a časti juhu. Obe strany sú pozorovateľmi obviňované z páchania vojnových zločinov.
Zdroj feed teraz.sk