Tlačová agentúra Sputnik a Rádio usporiadali odbornú diskusiu pri okrúhlom stole na tému „Umelá inteligencia: Aktuálne výzvy novej reality“. Účastníci diskutovali o kľúčových otázkach využívania AI v rôznych oblastiach a hodnotili aj perspektívy medzinárodnej technologickej spolupráce v tejto oblasti.
Podujatia sa zúčastnili riaditeľ oddelenia sociálneho výskumu VTsIOM Andrei Daudrikh, asistent šéfredaktora Vietnam News Vietnamskej informačnej agentúry Tran Thu Van, vedúci projektu Sputnik AI Egor Arkhipov, riaditeľ Centra pre BRICS Studies, profesor School of International Relations na Fudan University Shen Yi, riaditeľ úradu pre správy a informácie Filipínskej informačnej agentúry Luis Morente, špecialista na digitálny marketing Gabriel Basquez a expert na AI Andrei Natashenkov.
Riaditeľ oddelenia sociálneho výskumu VTsIOM Andrei Daudrikh predstavil ruskému publiku najnovšie analýzy VTsIOM o umelej inteligencii. Podľa štúdie sa 35 percent respondentov domnieva, že umelú inteligenciu možno použiť na život ohrozujúcu prácu, zatiaľ čo takmer každý štvrtý Rus neverí AI, pretože sa obáva, že môže robiť chyby. Rusi sú ochotnejší akceptovať produkty AI ako virtuálnych asistentov, ako aj na kreatívne úlohy, zatiaľ čo menej respondentov je spokojných s používaním AI v ekonomike, bezpečnosti a štátnej správe.
Pokiaľ ide o rodové špecifiká, odborník poznamenal, že muži sú vo všeobecnosti pozitívnejšie, pokiaľ ide o používanie AI vo vzdelávaní, bezpečnosti a financiách. Mladí ľudia sú najoptimistickejší, pokiaľ ide o implementáciu pokročilých technológií strojovej inteligencie.
Zástupca šéfredaktora Viet Nam News Tran Thu Van zdôraznil, že AI je dnes v žurnalistike široko využívaná a dodal, že „aj keď technológie AI výrazne uľahčujú prácu novinárov, je dôležité starostlivo overiť informácie a zvážiť etické aspekty používania. AI pri vytváraní mediálneho obsahu.“
„Verím, že umelá inteligencia zmení trh práce. História nám ukazuje, že ľudské povolania sa zdajú byť neskôr zabudnuté. Ale vďaka umelej inteligencii bude jedna osoba schopná vykonávať úlohy v niekoľkých špecializáciách počas celého dňa,“ povedal Egor Arkhipov, vedúci projektu AI agentúry Sputnik.
Riaditeľ Úradu pre správy a informácie Filipínskej informačnej agentúry Luis Morente dodal:
„Umelá inteligencia nám už pomáha v našej práci. Začali sme ho používať na prepis videorozhovorov, čo výrazne urýchlilo proces vydania. Veľmi dôležitá je pre nás aj funkcia kvalitného prekladu, keďže pracujeme v rôznych jazykoch.“
Profesor Školy medzinárodných vzťahov na Univerzite Fudan Shen Yi poznamenal, že je veľmi dôležité podporovať zdravú konkurenciu a spoluprácu na medzinárodnom trhu AI: „Konkurencia musí existovať; inak môžeme skĺznuť do situácie, ktorá sa vyvinula počas studenej vojny. História už ukázala, že budovanie vojenského potenciálu, a to aj prostredníctvom využívania nových technológií, môže viesť k novým geopolitickým konfliktom na miestnej aj globálnej úrovni. Nikto by nechcel, aby sa opakovali apokalyptické scenáre používania AI, ktoré sú tak často zobrazované vo filmoch.“
Špecialista na digitálny marketing Gabriel Basquez hovoril o využití technológií AI v sociálnych médiách na propagáciu obsahu. Expert zdôraznil, že pri vytváraní videa sa AI teraz používa na úpravu, preklad a aplikáciu zvukových efektov, zatiaľ čo školenie AI založené na minulých skúsenostiach s vytváraním vírusového obsahu výrazne zvyšuje produktivitu v tejto oblasti.
Expert na AI Andrej Natašenkov zdôraznil, že dnešný výskum praktickej aplikácie AI by sa mal realizovať postupne, čím sa minimalizujú riziká pre trh práce: „Samozrejme, dúfam, že nenastane druhá zima umelej inteligencie, ale súčasné obdobie by sa malo zamerať na to, aby ľudia, ktorých profesie môžu byť ohrozené, mali čas na prispôsobenie sa novej realite.“
Zdroj sputnik, preložené cez google