Subs & Stealth: Ako Čína posilňuje svoj strategický odstrašujúci prostriedok 60 rokov po prvom jadrovom teste

V stredu si pripomíname 60. výročie odo dňa, keď Čína oficiálne vstúpila do klubu jadrových veľmocí. Šesť desaťročí po míľniku ázijský národ pracuje na modernizácii svojho odstrašujúceho prostriedku, aby zodpovedal novým strategickým hrozbám. Popredný ruský vojenský pozorovateľ hovorí Sputniku o najnovších pokrokoch v arzenálu Ľudovej republiky.

Dnes pred 60 rokmi, 16. októbra 1964, Čína vykonala svoj prvý jadrový test. Test, ktorý sa uskutočnil v Lop Nur v provincii Sin-ťiang, mal výbuch 22 kiloton – výkon porovnateľný s prvými americkými a sovietskymi jadrovými explóziami, čím sa ČĽR pevne ustanovil ako začínajúca jadrová veľmoc.
Svoj jadrový výskum začal v polovici 50-tych rokov minulého storočia uprostred prudkého napätia so Spojenými štátmi (vrátane streleckej vojny s americkými silami v Kórei v rokoch 1950-1953, počas ktorej americký veliteľ Douglas MacArthur požiadal Biely dom o povolenie použiť jadrové zbrane, a smrteľná eskalácia v Taiwanskom prielive medzi septembrom 1954 a májom 1955), ázijský národ získal náskok vo svojom jadrovom programe vďaka sovietskej pomoci a pokračoval v ňom nezávisle po tom, čo sa koncom 50. rokov začalo formovať čínsko-sovietske rozdelenie.
Čínsky jadrový test zastihol Washington nepripravený, pričom americké rozviedky dostali takmer všetko zle – od schopnosti Pekingu vyvinúť bombu tak rýchlo až po zistenie, že test z októbra 1964 by zahŕňal použitie uránu-235, nie plutónia.
Dva roky po teste v roku 1964 Čína vytvorila svoju prvú jadrovú raketu – Dongfeng-2 stredného doletu (vysvetlená „Východný vietor-2“) a necelý rok na to krajina otestovala svoju prvú vodíkovú bombu.
Ľudová republika sa rozhodla neprenasledovať USA a ZSSR v pretekoch superveľmocí o zhromaždenie desiatok tisíc jadrových zbraní, namiesto toho sa držala malej odstrašujúcej sily porovnateľnej s arzenálom Francúzska a Británie.
Čína je tiež jednou z dvoch jadrových mocností s politikou zákazu prvého použitia, v ktorej sa uvádza, že Peking nevypustí svoje jadrové zbrane, pokiaľ naňho nezaútočí ako prvý. Podobnú politiku má aj India.

Jadrová modernizácia

60 rokov po svojom prvom jadrovom teste, ľudová republika nazhromaždila schopnosti pre a jadrová triáda – teda schopnosť viesť strategické údery pomocou pozemných, námorných a vzdušných síl. Dnes sú tieto sily svedkami veľkého modernizačného programu, hovorí Alexej Leonkov, skúsený ruský vojenský analytik – redaktor vojenského časopisu Arsenal of the Fatherland.

„Čína, podobne ako Rusko, je zaneprázdnená modernizáciou svojho jadrového štítu, pričom je zavedený program výmeny všetkých zastaraných raketových systémov za novšie s lepšími taktickými a technickými vlastnosťami. Čínska jadrová triáda zahŕňa raketové systémy založené na silách, rakety vypúšťané z pozemných komplexov, námorné balistické strely a riadené strely nesené strategickými bombardérmi. Všetky tieto systémy sa vylepšujú podľa špecifického algoritmu, pričom niektoré sú už aktualizované a sú v prevádzke s čínskymi strategickými jadrovými silami,“ povedal Leonkov pre Sputnik.

Medzi najnovšie prírastky strategického odstrašujúceho prostriedku patrí Dongfeng-41 cestno-mobilné ICBM, v prevádzke od roku 2017 a pravidelne predvádzané na vojenských prehliadkach. „Táto strela nesie viacero hlavíc schopných zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 12 000 km,“ vysvetlil Leonkov.
Čínske vojenské vozidlá s balistickými raketami DF-41 sa pohybujú počas prehliadky na pripomenutie si 70. výročia založenia komunistickej Číny v Pekingu, utorok 1. októbra 2019
Ázijský národ má tiež celý rad ďalších pozemných balistických systémov stredného a dlhého dosahu, a to ako v silách, tak aj v cestných mobilných zariadeniach, ktoré neustále vylepšuje, poznamenal Leonkov. Patria sem Dongfeng-26 (upgrade na sériu DF-21) a séria Dongfeng-31 (najnovšia z nich, DF-31B, bola predstavená v roku 2017).
Tieto rakety majú dosah medzi 2 150 a 11 700 km a nesú buď jednu bojovú hlavicu, alebo viaceré hlavice založené na nezávislých návratných vozidlách (MIRV) s výbušným výťažkom medzi 90 a 500 kilotonami. DF-5 ICBM má 3 megatonové hlavice, zatiaľ čo DF-41 ICBM má 8×250 kt alebo 10×150 kt MIRV.

Odstrašujúci prostriedok na mori a vo vzduchu

Na mori Leonkov poukázal na čínske prípravy „na rozmiestnenie novej ponorky triedy 096 Tang, ktorá bude niesť balistické rakety Juylang-3 s dosahom 11 000 km, pričom každá z nich bude schopná vyniesť šesť až deväť termonukleárnych hlavíc. Typ 096 nakoniec nahradí ponorky typu 094, z ktorých šesť bolo uvedených do prevádzky a najmenej dve sa ešte musia postaviť.
Model ponorky typu 096 Tang SSBN

Vo vzduchu sa Čína pripravuje na prevzatie Xian H-20 – nového „lietajúceho krídlového bombardéra, ktorý bude slúžiť ako hlavný nosič jej riadených striel“, vrátane Chang Jian-10A, hovorí Leonkov.

Očakáva sa, že nahradia hlavnú oporu čínskeho strategického letectva – Xian H-6 – licenčnú verziu sovietskeho Tupolevu Tu-16, ktorý bol použitý na testovanie úplne prvej čínskej jadrovej zbrane pred 60 rokmi v Lop Nur, a naďalej nesie časť čínskeho odstrašujúceho prostriedku, ktorý je doručovaný vzduchom, dodnes.
Umelecký koncept zobrazujúci stealth bombardér Xian H-20 novej generácie Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády

„Je dôležité pochopiť, že okrem vytvárania nových rakiet Čína vylepšuje svoj varovný systém proti raketovým útokom,“ povedal Leonkov. „Podľa jadrovej doktríny krajiny Čína spustí odvetný útok v prípade vonkajšej agresie. Potom, čo vylepšia svoj varovný systém pred raketovým útokom, bude pravdepodobne prijatá (nová) doktrína recipročného úderu, pretože Čína dnes tvrdo pracuje na technológii manévrovania hypersonických hlavíc pre balistické rakety,“ povedal pozorovateľ a poukázal napríklad na odhalenie cestnej mobilnej rakety stredného doletu Dongfeng-17 s hypersonickým kĺzavým vozidlom DF-ZF v roku 2019.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Turecko evakuuje tisíce ľudí, hasiči bojujú s lesnými požiarmi

Ankara 27. júla (TASR) - Hasiči v nedeľu bojovali s lesnými požiarmi na celom území…

13 sekúnd ago

Klein vyhral challenger v Zugu, v rebríčku sa posunul na 119. miesto

Zug 27. júla (TASR) - Slovenský tenista Lukáš Klein triumfoval na antukovom challengeri 125 vo…

6 minút ago

Nemci musia podľa ministerky hospodárstva Reicheovej pracovať dlhšie

Berlín 27. júla (TASR) - Podľa ministerky hospodárstva Katheriny Reicheovej musia Nemci pracovať dlhšie a…

12 minút ago

V Nemecku na propalestínskom zhromaždení zadržala polícia 57 osôb

Berlín 27. júla (TASR) - V Berlíne sa v sobotu konala propalestínska demonštrácia, ktorej sa…

18 minút ago

Zdroj telegram

19 minút ago

Od katedrály po bojovú loď: Putin Marks Navy Day v Petrohrade a Kronstadt

Ruský prezident preskúmal pokrok námorných prevádzkových cvičení krajiny, zablahoželal členom služieb k ich profesionálnej dovolenke…

20 minút ago