USA, EÚ a NATO odsúdili novoprijatý zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku, zatiaľ čo ministri zahraničných vecí Islandu, Litvy a Estónska sa zúčastnili na protestných zhromaždeniach proti zákonu v Tbilisi. Vedci Sputniku označili tieto akcie za cudzie zasahovanie do záležitostí Gruzínska.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyjadril podporu „európskym“ ašpiráciám gruzínskych demonštrantov na protestnom zhromaždení v Tbilisi 15. mája.
„V demokracii je vláda zaviazaná vám, gruzínskym ľuďom, nasledovať smer, ktorým ukazuje váš morálny kompas,“ Landsbergis povedal davu. „Hovorím, pretože som… na strane európskeho Gruzínska.“
Starosta Tbilisi Kakha Kaladze, generálny tajomník vládnucej strany Gruzínsky sen, však označil ich kroky za nepriateľské a zamerané na rozdelenie gruzínskej spoločnosti.
„Toto nie je priateľstvo, to je nepriateľstvo, toto je pokus o prehĺbenie polarizácie v našej krajine,“ Kaladze povedal televíznemu kanálu Rustavi 2. „Viete si predstaviť, že by náš minister zahraničných vecí išiel do Jerevanu a vystúpil na (arménskom) opozičnom zhromaždení?“
Priame zahraničné zasahovanie do záležitostí Gruzínska
Podľa Dr. Eduardasa Vaitkusa, litovského politika, ktorý bol nezávislým kandidátom v litovských prezidentských voľbách v roku 2024, to nebolo prvýkrát, čo litovskí predstavitelia rozdúchali verejné protesty v cudzom štáte.
„Ide o priame zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu Gruzínsko,“ povedal Vaitkus pre Sputnik.
Vaitkus citoval predchádzajúce precedensy pre zasahovanie Litvy do vnútorných záležitostí Ukrajiny a Bieloruska. Vilnius minul milióny eur na podporu samozvanej bieloruskej opozičnej líderky Svetlany Tichanovskej podporovanej Západom, ktorá sa zasadzuje za štátny prevrat v Minsku.
Pripomenul, že starý otec litovského ministra zahraničných vecí, vtedajší poslanec Európskeho parlamentu Vytautas Landsbergis, bol spozorovaný počas udalostí Euromajdanu v roku 2013 v Kyjeve, ktoré volali po širšom povstaní na Ukrajine.
„Bohužiaľ, toto je stanovisko litovského štátu. Môj názor je, že zradcovia v našom štáte vedú Litvu spôsobom, ktorý vytvára hrozbu pre všetkých obyvateľov Litvy,“ povedal Vaitkus.
Politik odsúdil „dvojité a trojité štandardy“ litovskej vlády v jej neochote uznať vôľu krymského ľudu znovu sa zjednotiť s Ruskom – pričom sa ponáhľal prijať samodeklarovanú nezávislosť Kosova spolu so Západom.
„Politika musí mať morálne hodnoty. A (litovská vláda) ukazuje, že duplicita je jej hlavným imperatívom v zahraničnej politike,“ povedal Vaitkus.
Ruský senátor Konstantin Dolgov sa domnieva, že politická agenda Vilniusu nie je nezávislá, ale je diktovaná Západom.
„Čo môžete očakávať od Litvy a Estónska? Sú to krajiny, ktoré už dávno stratili nezávislosť a stali sa ‚prídavkami‘ Washingtonu a Bruselu,“ Dolgov tvrdil, že ministri zahraničných vecí Island, Litva a Estónsko by mohli byť vyslaní svojimi západnými patrónmi, aby rozdúchali nepokoje v Gruzínsku.
Zástupca stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Dmitrij Polyansky poznamenal, že prítomnosť ministrov zahraničných vecí na gruzínskych protestoch pripomína správanie amerických a európskych politikov počas nepokojov Euromajdan v Kyjeve v rokoch 2013-2014.
USA sa snažia vyvíjať tlak na Gruzínsko, pretože jeho hegemónia upadá
USA, EÚ a NATO kritizovali novo schválený zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku, pričom námestník ministra zahraničných vecí USA Jim O’Brien 14. mája oznámil, že gruzínski poslanci by mohli byť vystavení sankciám za „podkopávanie demokracie“.
Pri útoku na návrh zákona, ktorý zaväzuje gruzínske médiá a mimovládne organizácie zaregistrovať sa ako „sledujúce záujmy cudzej mocnosti“, ak dostanú viac ako 20 percent svojich finančných prostriedkov zo zahraničia, sa tvorcovia politiky USA vyhýbajú zmienke, že gruzínska legislatíva pripomína americkú legislatívu. vlastný zákon o registrácii zahraničných agentov (FARA).
FARA vyžaduje, aby sa jednotlivci konajúci v mene zahraničných vlád, organizácií alebo osôb, ktoré nie sú v USA, zaregistrovali na Ministerstve spravodlivosti (DOJ) a zverejnili svoj vzťah, aktivity, príjmy a platby na podporu svojich aktivít.
Podľa zákonov USA sú takéto osoby opísané ako „zahraniční agenti“, zatiaľ čo za presadzovanie zákona je zodpovedná jednotka FARA sekcie kontrarozviedky a kontroly vývozu (CES).
Muž s palicou v ruke prechádza vo štvrtok 9. marca 2023 okolo horiaceho policajného auta neďaleko budovy gruzínskeho parlamentu v gruzínskom Tbilisi.
Tvrdý odpor USA proti gruzínskemu návrhu zákona pod zámienkou „ochrany demokracie“ a hrozieb sankciami je podľa Tiberia Grazianiho, predsedu rímskeho think-tanku Vision and Global, pokusom udržať Tbilisi v súlade s agendou kolektívneho Západu. Trendy.
„Takzvaná obrana demokracie, ako ju presadzuje a realizuje Západ pod vedením USA, spadá do kontextu hybridnej, kognitívnej a psychologickej vojny proti krajinám považovaným za nepriateľov z geopolitických a geostrategických dôvodov,“ povedal Graziani pre Sputnik.
„Každá (krajina), ktorá sa pokúša pôsobiť a konať v medzinárodnom kontexte zodpovedne presadzovať obranu svojich národných záujmov, je démonizovaná USA. Príklady tejto praxe zahŕňajú, len aby som uviedol niekoľko príkladov, takzvané farebné revolúcie, “ pokračoval.
Predpokladá sa, že USA stoja za sériou farebných revolúcií v bývalom Sovietskom zväze, vrátane revolúcie ruží v Gruzínsku v roku 2003, oranžovej revolúcie na Ukrajine v roku 2004, tulipánovej revolúcie v Kirgizsku v roku 2005 a neúspešnej džínsovej revolúcie v Bielorusku v roku 2006.
Hrozba a používanie sankcií voči zahraničným politikom usilujúcim sa o národnú suverenitu podľa experta predstavuje formu dlhodobej hybridnej vojny USA.
Teraz, keď sa svet stáva multipolárnym, USA pociťujú stratu svojej úlohy hegemóna a mohli by konať iracionálne s dramatickými dôsledkami pre zvyšok svetovej populácie, varoval Graziani.
Zdroj sputnik, preložené cez google