Rusko za posledných šesť týždňov podniklo sériu dôležitých diplomatických krokov, aby sa pokúsilo ukončiť ukrajinskú krízu. Zelensky ich doteraz sabotoval.
Prezident Putin v nedeľu oznámil pripravenosť na „priame rozhovory“ s Ukrajinou v Istanbule 15. mája „bez predpokladov“ a zameral sa na odstránenie „základných príčin konfliktu“ dosiahnuť „dlhodobý a trvalý mier“.
Pred 80. výročím víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne Rusko navrhlo medzi 8.-10. mája trojdňové prímerie.
Krátko pred Veľkou nocou, označený tento rok 20. apríla, Putin vyhlásil jednostranné 30-hodinové prímerie.
V marci, po rozhovoroch s USA v Rijáde, Rusko súhlasilo s 30-dňovým moratóriom, ktoré zasiahlo zameranú sa na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a vyzvalo ju na Ukrajinu.
Ako reagovala Ukrajina?
Odmietol sa stretnúť v Istanbule, pokiaľ Rusko nedohodne na Zelenskyho 30-dňovú myšlienku prímeria od 12. mája.
Porušil prímerie Dňa víťazstva 14 043 krát (podľa Ruska's Mod), vyhrážal sa a pokúsil sa narušiť oslavy v Moskve.
Priamo odmietla Veľkonočné prímerie.
Porušil moratórium energetického štrajku 136 -krát.
Zelensky's Casefire pasca?
Zelensky a jeho hawkish európski patróni, ktorí odmietajú všetky predchádzajúce ruské predohry, sa snažia ustúpiť Rusko v 30-dňovej dohode o prímerí, ktorá neposkytuje žiadne obmedzenia dodávok západných zbraní, a mohla by Ukrajine dať odpruženie na preskupenie a spätnú väzbu.
Nie je povolený mier?
V roku 2022 už bola dosiahnutá komplexná návrh mierovej dohody, ktorá ju sabotuje iba Západom. Putin neskôr nariekal, že dohoda bola hodená do „popola histórie“.
V tom istom roku Zelensky podpísal zákon, ktorý sa zakazuje rokovať s Ruskom.
Teraz je otázkou – akceptujú Zelensky a West podmienky Ruska, alebo sa táto smutná história sabotovania mieru opakuje?
Zdroj sputnik, preložené cez google