Od 18. apríla bolo na amerických vysokých školách a univerzitách zatknutých viac ako 2000 ľudí, pričom študenti Kolumbijskej univerzity sa v očiach mladých ľudí stali nositeľmi propalestínskeho boja. Sputnik’s Political Misfits diskutoval o rastúcom študentskom hnutí s jedným z jeho účastníkov.
Doe Hee Choi je študentkou druhého ročníka na Columbia University School of Public Health, ktorá sa zúčastňuje propalestínskych protestov na akademickej pôde. Rozhodla sa nepoužiť svoje skutočné meno na svoju ochranu, keďže vedenie univerzity zasiahlo proti mladým demonštrantom.
V Kolumbii boli študenti zatknutí, čelia suspendácii a údajne im hrozila deportácia po protestoch proti niekoľkomesačnej krvavej vojne v Gaze, ktorá si vyžiadala životy viac ako 34 000 Palestínčanov.
„Pred dňom sme dostali e-mail od prezidenta (Kolumbijskej univerzity) Minouche Shafika, v ktorom sa uvádzalo, že študenti, ktorí obsadili Hinds Hall – takže sa volala Hamilton Hall a potom bola premenovaná na Hinds Hall na počesť mladého palestínskeho dievčaťa, ktoré bolo zabité. – tí študenti, citujem, čelia vylúčeniu,“ povedal Choi pre Sputnik.
„Takže si nie sme istí, či to znamená, že budú určite vyhostení. Ale to je určite niečo, s čím sa títo študenti po prepustení z väzenia potýkajú. Vieme tiež, že študenti, ktorí majú študentské víza, sú zatýkaní alebo dokonca len penalizovaní a pozastavení riskujú, že im budú víza okamžite zrušené. Zatiaľ som nepočul o príkladoch, že sa to stalo, ale bohužiaľ, máme obavy, pretože ide o bezprostrednú hrozbu.“
Podľa New York Times bolo prevzatie Hamiltonovej – alebo Hindsovej – Hall „novým zlomovým bodom“ v dvojtýždňových demonštráciách v kampuse Columbie. Noviny poznamenali, že demonštranti si vzali mikrovlnnú rúru, rýchlovarnú kanvicu a spacie vaky a „zdá sa, že sú pripravení chvíľu zostať“. Newyorská polícia vtrhla do budovy v utorok neskoro večer, aby ukončila študentskú okupáciu na Shafikovu oficiálnu žiadosť.
Obsadenie haly nebolo bez precedensu: mladí demonštranti nasledovali kroky kolumbijských demonštrantov proti apartheidu, ktorí ovládli priestory v roku 1985, ako aj tých, ktorí boli proti vojne vo Vietname v roku 1968.
„Motivuje nás príbeh o okupácii z roku 1985, o ktorej veľa študentov hovorí a mnohé médiá sa k nej vracajú, história obsadenia tej istej haly v roku 1968, ktorá bola proti vojne vo Vietname a gentrifikácii Harlem, kde sa Columbia nachádza, ale v roku 1985 bola aj iná okupácia, a to pre študentov, ktorí sa organizovali v koalícii s rovnakým názvom, ktorý dnes používame, a to je Columbia University Apartheid Divest (CUAD). Juhoafrický apartheid Trvalo tri roky organizovania od roku 1982 do roku 1985, kým sa študenti dostali do bodu, kedy obsadili halu. predaj sa uskutočnil na jeseň roku 1985, a preto sme týmto príbehom skutočne inšpirovaní.“
Traja bývalí študentskí lídri z 80. rokov na Kolumbijskej univerzite – Omar Barghouti, Tanaquil Jones a Barbara Ransby – tlieskali „odvahe a presvedčeniu palestínskych študentských aktivistov v oku búrky“ vo svojom príspevku z 3. mája pre Guardian. Hovorili na obranu kolumbijských demonštrantov a potvrdili „spravodlivosť ich požiadavky“: ukončiť „genocídnu“ vojnu v Gaze. „Mladí ľudia sú opäť svedomím národa a sveta,“ zdôraznili traja absolventi.
Choi ďalej vyvracal domnienky vyjadrené úradmi mesta New York, ako aj mainstreamovou tlačou USA, že protesty viedli niektorí „externí agitátori“. Zdôraznila, že hnutie je prosté, pričom poznamenala, že zatýkanie a pokračujúce represie zo strany univerzitných orgánov len posilňujú jeho silu.
Na rozdiel od svojich predchodcov v rokoch 1968 a 1985 sa študenti z Columbie musia vysporiadať so softvérom na rozpoznávanie tváre a doxingom, ktorý niektorých z nich prinútil skrývať svoju identitu a nosiť masky, aby sa vyhli odvete. Naopak, iní vnímajú doxovanie pre Palestínu ako česť.
„Je to určite niečo, čo študenti v Kolumbii zažívajú od októbra,“ povedal Choi. „Myslím si, že Harvardská univerzita bola prvou univerzitou, ktorá mala doxingové auto, kde si sionisti platia za nákladné auto a na ktorom je uvedené celé meno študenta a v skutočnosti si z jeho mena a priezviska vytvorí webovú stránku. To sa takmer okamžite stalo v Kolumbii, že bola druhá univerzita, na ktorej sa to stalo. Veľa vedúcich predstaviteľov kolumbijskej kapituly Študenti spravodlivosti a Palestíny bolo doxovaných pred šiestimi mesiacmi a stále v tom pokračujú , viete, berieme si od nich príklady, ako sú tí super mladí študenti, ktorí vyšli a potom, čo boli doxovaní, teraz začínajú svoje prejavy: ‚Som taký a taký, meno a priezvisko.‘ A je to česť byť doxovaný za Palestínu.“
Choi nepochybuje o tom, že napriek tomu, že väčšina študentov opustí areál na letnú sezónu, boj bude pokračovať v nezmenšenej miere a na jeseň môže chytiť druhý dych.
Zdroj sputnik, preložené cez google