15.4 C
Bratislava
utorok, 25 marca, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Stredoškoláci na východe testovali svoje skonštruované satelity

Bidovce 25. marca (TASR) - Vlastnoručne zostrojené satelity v utorok testovali študenti stredných škôl na letisku v Bidovciach na východe Slovenska. Rakety s hybridným...
HomeRegiónyStredoškoláci na východe testovali svoje skonštruované satelity

Stredoškoláci na východe testovali svoje skonštruované satelity

Bidovce 25. marca (TASR) – Vlastnoručne zostrojené satelity v utorok testovali študenti stredných škôl na letisku v Bidovciach na východe Slovenska. Rakety s hybridným pohonom na báze plynu ich vyniesli do výšky približne jedného kilometra, kde sa následne uvoľnili z nosiča a s pomocou padáka a GPS sa vrátili na zem. Išlo o národné semifinále druhého ročníka súťaže CanSat pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Hlavným zadaním pre študentov bolo vyrobiť satelit veľký ako plechovka a zmestiť doň napájanie, senzory aj komunikačný systém. Ten musel po vynesení do výšky vykonať vedecký experiment alebo demonštráciu technológie, bezpečne pristáť a analyzovať zozbierané údaje. Počas letu a pristátia zbieral každý satelit dáta a komunikoval s pozemnou stanicou, ktorú si tímy samostatne pripravili a riadili ju.

Celkovo šesť tímov zabojovalo pri Košiciach o to, koho satelit prinesie presnejšie a užitočnejšie výsledky. Víťazstvo si napokon odniesol tím Artemis zo Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v Rožňave, ktorý meral, ako sa mení kvalita ovzdušia s nadmorskou výškou s presnou lokalizáciou satelitu po návrate na zem a viackanálovým prenosom informácií. TASR o tom informoval Pavol Miroššay z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Na druhom mieste sa umiestnil tím zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove, ktorý využil termovíziu na monitorovanie ložísk lesných požiarov a ich šírenie. Tretí skončili stredoškoláci zo Strednej priemyselnej školy (SPŠ) elektrotechnickej v Košiciach, ktorí merali prítomnosť rádioaktívnych izotopov vo vzdušnej mase v závislosti od výšky nad zemou.

Organizátormi súťaže CanSat sú Slovenská vesmírna kancelária v spolupráci s Leteckou fakultou Technickej univerzity Košice (LF TUKE), Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Slovenský modelársky zväz s podporou Raketového klubu LF TUKE a Global Logic.



„Okrem toho, že súťaž rozširuje povedomie o možnostiach vesmírneho sektora medzi študentmi stredných škôl a mladými ľuďmi na Slovensku, demonštruje aj to, že vesmírny sektor je perspektívnou oblasťou, v ktorej je možné sa rozvíjať a uplatniť. Očakávame, že počet tímov v nasledujúcich ročníkoch bude len rásť,“
uviedol prorektor LF TUKE Juraj Gazda.

Povinnou misiou v súťaži bolo vysielať a zbierať údaje o teplote a tlaku vzduchu aspoň raz za sekundu prostredníctvom rádiovej komunikácie. Sekundárna misia bola na voľbe a kreativite študentov.

„Aktivity, ako je táto, nám pomáhajú pritiahnuť nové talenty do nášho rastúceho vesmírneho sektora a celkovo znalostnej ekonomiky. Tie sú základom pre budúce misie, pre projekty využívajúce vesmírne technológie na Zemi a pre kľúčové medzinárodné partnerstvá,“ uviedol riaditeľ priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie Michal Brichta.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno