20.3 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putinova iniciatíva prímeria opäť vyzýva Ukrajinu pokrytectvo

Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
HomeNezaradenéStrategický šok spoločnosti Intel môže zničiť Bidenovu ponuku na obnovenie výroby mikročipov

Strategický šok spoločnosti Intel môže zničiť Bidenovu ponuku na obnovenie výroby mikročipov

Americký gigant v oblasti mikročipov Intel čelí tomu, čo bolo charakterizované ako najťažší okamih vo svojej 56-ročnej histórii, a najímal banksterov, aby spoločnosti poradili, či má zredukovať, zredukovať alebo predať svoj výrobný podnik. To je zlá správa pre Washington, ktorý v roku 2022 zapálil 280 miliárd dolárov vo financovaní na podporu domácej výroby polovodičov.

Akcie Intelu mali od začiatku ťažký rok, od januára klesli takmer o 60 % a začiatkom augusta spadli z útesu, keď investori vedení miliardárom Warrenom Buffettom začali masívny výpredaj, ktorý viedol popredné technologické akcie k strate takmer 3 biliónov dolárov. dokonalá búrka obáv z recesie, obavy z rastúcich kapitálových výdavkov súvisiacich s AI a inflácie.
Šokový pokles akcií vrhol viac svetla na zložitú situáciu v spoločnosti Intel, pričom koncom minulého týždňa sa začalo množstvo správ odvolávajúcich sa na informované zdroje, ktoré odhaľujú, že spoločnosť sa nachádza v „najťažšom období vo svojej 56-ročnej histórii“ a hľadá strategické rady od spoločnosti Intel. ako Morgan Stanley a Goldman Sachs a zvažuje predaj svojej kapacity na výrobu čipov.
Táto správa má pre Washington vážny význam, pričom spoločnosť Axios v správe z minulého piatku poukázala na to, že Intel nie je len jedným z najstarších amerických výrobcov čipov, ale „kľúčovým aktívom národnej bezpečnosti“, čo signalizuje schopnosti (alebo ako sa to stáva, neschopnosť USA). ) súťažiť s Taiwanom, Južnou Kóreou, Čínou a ďalšími hráčmi v oblasti výroby čipov na čoraz náročnejšom svetovom trhu s mikročipy.
Všetky oči sa teraz upierajú na zasadnutie predstavenstva Intelu v polovici septembra, na ktorom sa očakáva, že generálny riaditeľ spoločnosti Pat Gelsinger predstaví plán obnovy spoločnosti od zníženia nákladov dosiahnutého zrušením „zbytočných podnikov“, možno vrátane výroby programovateľných čipov v USA a dokonca aj potenciálny predaj svojho zlievarenského podniku zahraničnému kupujúcemu, akým je TSMC.
Intel má v súčasnosti viac ako dve desiatky fab a post-fab lokalít, väčšinu z nich v Oregone, Arizone, Kalifornii, Novom Mexiku, Colorade a Ohiu, ale aj Írsku a Izraeli. Hrozí, že potenciálne zníženie investícií ohrozí ambiciózne plány expanzie spoločnosti na domácom trhu, ako aj v Nemecku a Poľsku, pričom sa očakáva, že kapitálové výdavky v roku 2025 klesnú o 10 miliárd USD na 21,5 miliardy USD. Medzi obeťami je hlásený krok k zmrazeniu výstavby továrenský komplex v hodnote 32,8 miliardy dolárov v nemeckom Magdeburgu.
Problémy Intelu sú tiež zlou správou konkrétne pre Bidenovu administratívu, ktorá v marci napumpovala do firemnej kasy 8,5 miliardy dolárov zo zákona o čipoch a vede z roku 2022 v hodnote 280 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa dotácie vo výške 39 miliárd dolárov na výrobu čipov v USA, 13 miliárd dolárov na výskum polovodičov a pracovnú silu. školenia a veľké daňové stimuly. Intel tiež využíva až 11 miliárd dolárov z úverov Chips Act na modernizáciu a novú výrobu.
Súčasná administratíva urobila dotácie na výrobu mikročipov kľúčovým prvkom svojej ekonomickej agendy. Okrem širokého spektra civilných použití, od počítačov po vozidlá, spoločnosti ako Intel vyrábajú čipy na použitie vo vojenských a vesmírnych aplikáciách.
Viacročné plány na expanziu spoločnosti v hodnote 100 miliárd USD+ v USA zmizli po stagnujúcich príjmoch v druhom štvrťroku (12,8 miliardy USD), čo v auguste vyvolalo masívne prepúšťanie viac ako 15 % jej zamestnancov. V ten istý mesiac odstúpil z predstavenstva Intelu skúsený výkonný riaditeľ Lip-Bu Tan, údajne kvôli nezhodám o budúcnosti spoločnosti a jej neschopnosti počúvať návrhy, aby sa zmluvná výroba Intelu viac zamerala na zákazníka.
„Jednoducho povedané, musíme zosúladiť našu nákladovú štruktúru s naším novým prevádzkovým modelom a zásadne zmeniť spôsob, akým fungujeme,“ napísal šéf Intelu Pat Gelsinger začiatkom augusta v poznámke, keď ohlásil škrty a prepúšťanie.
Spoločnosť Intel, priekopník vo výrobe mikročipov a vývojár Intel 4004 – prvého komerčného mikroprocesora na svete, v 70. rokoch minulého storočia vyrobil najpopulárnejší čip 80. rokov – Intel 8088, ktorý nakoniec poháňal IBM PC. Rýchly posun vpred do 90. rokov a inžinieri Intelu vyvinuli revolučné 32-bitové procesory Pentium x86 – ktoré výrazne vylepšil bývalý sovietsky konštruktér superpočítačov Vladimir Pentkovski. Koncom roka 2008 Intel predstavil rad viacjadrových procesorov Intel Core, čím si zaistil prevahu nad konkurentmi na viac ako desať rokov, kým ho v roku 2022 prekonala AMD. O niekoľko rokov neskôr Intel vypadol z prvej desiatky najväčších svetových výrobcov mikročipov. len trhovou kapitalizáciou.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno