MŠVVaM uviedlo, že jednou z možností, ako poskytnúť prvú psychosociálnu pomoc deťom, ktoré nie sú priamo zasiahnuté udalosťou, je podporiť ich prirodzené prejavy emócií. „Ak deti tému otvoria, vypočujte ich, nechajte ich vyjadriť svoje emócie a pocity bez hodnotenia. Rešpektujte, ak dieťa nechce hovoriť,“ poradilo ministerstvo. Dodalo, že ak deti majú otázky, je potrebné im poskytnúť jasné a vekovo primerané informácie o situácii, aby deti rozumeli, čo sa udialo.
Ďalej podotklo, že je dôležité informovať len o potvrdených faktoch, aby sa predišlo šíreniu nepravdivých informácií. Učitelia by mali používať neutrálny a pokojný jazyk, aby znížili úzkosť rodičov. „Zdôraznite, že situácia je pod kontrolou a bezpečie detí je prioritou,“ poradilo.
Rezort doplnil, že je taktiež dôležité posilniť pocit bezpečia dieťaťa. „Uistite ich, že máme spoločný záujem, a to aby škola bola bezpečným miestom a bezpečnosť detí aj zamestnancov je našou prioritou,“ spresnil.
MŠVVaM upozornilo, že ak rodič spozoruje u dieťaťa akékoľvek zmeny v správaní, ktoré by mohli naznačovať úzkosť alebo strach, je vhodné kontaktovať školských psychológov. Obrátiť sa dá podľa ich slov aj na školský podporný tím, centrum poradenstva a prevencie alebo krízové linky pomoci.
Zdroj feed teraz.sk
Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…
Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…
Berlín 27. júla (TASR) - Niekoľko ľudí zahynulo a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení…
VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 rokov mieru v…
Mníchov 27. júla (TASR) - Nemecký futbalový klub Bayern Mníchov údajne získal 28-ročného kolumbijského krídelníka…
„To je všetko, teraz môžem v pokoji zomrieť“: bývalý námorník emotívne reaguje na rozhovor s…