Šéf NATO Jens Stoltenberg spojil sily s americkými predstaviteľmi, ktorí vyzvali prezidenta Bidena, aby zrušil formálne obmedzenia pre Ukrajinu na útoky na oblasti hlboko v Rusku s použitím amerických zbraní. Sputnik sa opýtal Michaela Maloofa, bývalého vysokého analytika bezpečnostnej politiky na Úrade ministra obrany, kam môže viesť táto nebezpečná cesta.
Generálny tajomník NATO v piatok v rozhovore pre The Economist uviedol, že nastal čas, aby spojenci rozviazali ruky ukrajinskej armáde a formálne umožnili Kyjevu použiť svoje systémy útokov na veľké vzdialenosti zo západných zdrojov na zameranie ruských zadných oblastí.
„Najmä teraz, keď v Charkove, blízko hraníc, prebieha veľa bojov, odopierať Ukrajine možnosť použiť tieto zbrane proti legitímnym vojenským cieľom na ruskom území, je pre ňu veľmi ťažké brániť sa,“ povedal Stoltenberg.
Šéf NATO uznal, že takýto krok by zvýšil riziko špirálovej eskalácie, ale povedal, že by sa tomu malo dať vyhnúť, pretože aliancia „nebude priamo zapojená z územia NATO do bojových operácií nad Ukrajinou alebo na nej“.
„Nemáme v úmysle vyslať na Ukrajinu pozemné jednotky NATO, pretože náš cieľ… bol dvojaký, podporiť Ukrajinu tak, ako to robíme my, ale tiež zabezpečiť, aby sme to neprerástli do konfliktu v plnom rozsahu. “ uistil Stoltenberg.
Ale eskalácia môže byť presne to, čo dostane západný blok, pričom hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová v sobotu povedala, že Stoltenbergove poznámky boli „užitočné“ pre každého, kto bol pozvaný na nadchádzajúcu „údajnú „mierovú konferenciu“ vo Švajčiarsku v polovici júna, čo znamená, že neúprimnosť západných mierových snáh.
Ruskí predstavitelia reagovali na podobné návrhy západných predstaviteľov o uvoľnení rúk Kyjeva na útok na Rusko varovaním, že Moskva nebude mať inú možnosť, ako v reakcii „prijať tvrdé a rýchle opatrenia“.
Minister zahraničných vecí Blinken vo Washingtone verejne ustúpil od výziev Kongresových jastrabov, aby schválili útoky na dlhé vzdialenosti do Ruska. V súkromí však údajne loboval u prezidenta Bidena, aby zrušil symbolické obmedzenia po tom, čo odcestoval do Kyjeva a bol informovaný o čoraz zúfalejšej situácii na fronte pre amerického splnomocnenca.
„Myslím si, že Stoltenbergove komentáre sú znakom zúfalstva zo strany NATO,“ bývalý bývalý analytik Pentagonu, z ktorého sa stal nezávislý pozorovateľ zahraničnej a obrannej politiky. Michael Maloof povedal Sputnik.
„Stoltenberg teraz bez toho, aby to povedal, priznáva, že misia NATO zlyhala. NATO nemá schopnosť udržiavať konzistentnú úroveň zbrojenia pre Ukrajinu. Výsledkom je, že toto úsilie teraz ešte viac eskalovať pomocou útočnejších zbraní… len rozšíri vojnu,“ varoval Maloof.
Rastúce zúfalstvo NATO zjavne odráža zúfalé úžiny, v ktorých sa ocitla ukrajinská armáda, poznamenal pozorovateľ.
„Majú veľmi obmedzené pracovné sily. Majú veľmi obmedzené ruky. A skutočnosť, že Rusi prichádzajú na viacerých frontoch súčasne, ovplyvňuje schopnosť Ukrajiny reagovať, pretože má také obmedzené sily,“ povedal Maloof.
Lezenie po eskalovacom rebríku
Maloof sa obáva, že Stoltenbergova rétorika – a rétorika jeho náprotivkov v Európe a Spojených štátoch, by mohla vytvoriť nebezpečné podmienky, „keď sa rozdiely medzi tým, čo je NATO a čo nie, stierajú“, najmä preto, že niekoľko európskych spojencov hrozilo, že ich pustia. vojakov priamo do konfliktu, čím sa vyhli článku Zmluvy NATO o kolektívnej obrane.
„Ak budú napadnutí, NATO nemôže reagovať podľa súčasných pravidiel a tieto krajiny sa potom ocitnú v priamej konfrontácii s Ruskom – najmä ak vyšlú svojich vojakov. Som si istý, že Rusko zaútočí na tieto jednotky na Ukrajine. Ak budú vystrelené rakety alebo vypustené lietadlá z krajín NATO na pomoc Ukrajine, určite to rozšíri vojnu,“ zdôraznil bývalý analytik Pentagonu.
Maloofa udivuje krátkozraké uvažovanie niektorých európskych lídrov v súvislosti s ukrajinskou krízou, poukazujúc na to, že v stávke môže byť ekonomická budúcnosť Európy a dokonca aj prežitie, keďže „sú oveľa bližšie ku konfliktu ako Spojené štáty americké“. To znamená, že „to sú tí, ktorí dostanú bremeno akéhokoľvek spätného preplachu z pomoci Ukrajincom“.
Citujúc príklad Washingtonského naliehania, aby Európania znížili svoju závislosť od ruských energetických zdrojov, Maloof pripomenul, že táto politika viedla k tomu, že americký LNG zaplavil Európu a predával sa za ceny oveľa vyššie ako ruský plynovod. To vyvolalo „nechuť“ medzi európskymi krajinami, a to nie je vôbec prekvapujúce, vzhľadom na tendenciu Washingtonu „podpichovať“ svojich vlastných „priateľov“, poznamenal.
Aj keď Európania nepôjdu ďalej do ukrajinského konfliktu, pozorovateľ sa domnieva, že zotavenie európskych ekonomík môže trvať generáciu alebo dlhšie. „Ak pôjdu do vojny, bude to ešte ničivejšie a môže to rozbiť Európu, EÚ (a) NATO,“ povedal Maloof. „To by mohlo znamenať začiatok konca NATO. (Európania) teraz oveľa hlasnejšie hovoria o nezávislej európskej obrannej aliancii,“ zdôraznil pozorovateľ.
Aj v Spojených štátoch došlo medzi obyčajnými Američanmi k „rozmachu“, keď povedali, že sú „ochorení a unavení z boja proti cudzím vojnám,“ povedal Maloof a vymenoval celý rad domácich problémov, od infraštruktúry po náklady na energiu, infláciu a situácia na južnej hranici USA, ktoré boli ignorované v rámci dobrodružstva Washingtonu v zahraničí.
Maloof v konečnom dôsledku dúfa, že Biden „dokonca aj vo svojom dementnom stave“ uzná, že „rozšírenie vojny“ prostredníctvom schválenia ukrajinských útokov na Rusko „by bolo katastrofálne“.
V každom prípade Ukrajina nemá dostatok zbraní s dlhým doletom, ktoré Stoltenberg a iní chcú vypustiť na Rusko, aby trvalo poškodili Moskvu, hovorí pozorovateľ.
„Bude to skôr aktivita typu ‚povstalec‘ a myslím si, že sa jej podarí vytvoriť len väčšie nepriateľstvo, predovšetkým voči Ukrajine,“ poznamenal Maloof a dodal, že Rusko bude pravdepodobne uprednostňovať zničenie týchto systémov čo najrýchlejšie.
„Myslím si, že odpoveďou bude naozaj naliať sa na Ukrajinu (zo strany Rusov, pozn. red.) a že Rusko získa územia, kde máte prevládajúcu rusky hovoriacu populáciu. A chápem, že to zahŕňa aj Kyjev,“ uzavrel Maloof.
Zdroj sputnik, preložené cez google