„Zavedenie transakčnej dane pravdepodobne podnieti firmy k združovaniu faktúr a požadovaniu dlhších lehôt splatnosti od ukončenia prác, teda k tlaku na akceptovanie väčšieho rizika. Niektoré transakcie sa presunú na platby v hotovosti, čím sa posilní šedá zóna,“ uviedol vedúci oddelenia upisovania rizík spoločnosti Coface pre Slovenskú republiku a Česko Martin Procházka.
Doplnil, že rok 2025 bude pre stavebné odvetvie opäť ťažký, hoci odborníci veria, že klesajúce úrokové sadzby a cenová stabilita pomôžu oživiť dopyt po výstavbe a rekonštrukciách. „Ak rok 2025 prinesie oživenie, bude mierne a pre firmy to určite nebude jednoduchý rok,“ priblížil Procházka. Pripomenul, že konsolidačný balík bude mať negatívny vplyv aj na kúpnu silu domácností.
Stavebný sektor v minulom roku klesol približne o 7 %. Negatívny vplyv mali vysoké úrokové sadzby a zvýšená miera neistoty. „Vysoké úrokové sadzby a zvýšená miera neistoty mali na trh negatívny vplyv. Firmy ťažko hľadali kvalifikovanú pracovnú silu a čelili slabej platobnej morálke, ale na druhej strane pomohol návrat cenovej stability,“ pripomenul Procházka.
Podotkol, že stavebné spoločnosti už tradične vedú v štatistikách insolvencií a omeškania platieb. „Veľký počet menších subjektov spolupracujúcich na stavebných projektoch prirodzene znamená vyššiu mieru rizika, procesy v týchto spoločnostiach nemajú potrebnú úroveň profesionality a spory medzi dodávateľmi sú časté. Finančná situácia väčšiny spoločností v tomto sektore nie je silná a boj o zákazky na klesajúcom trhu neprospieva maržiam,“ vysvetlil odborník.
Zdroj feed teraz.sk