„Akúkoľvek iniciatívu zo strany štátu smerom k zrýchleniu obnovy verejných budov vnímame pozitívne. Žiaľ, musíme upozorniť, že financovaním výlučne z plánu obnovy vláda premrháva príležitosť zapojiť súkromný kapitál a ušetriť prostriedky na prípadnú obnovu ďalších budov,“ uviedol predseda správnej rady APES-SK Marcel Lauko.
Asociácia priblížila, že v mnohých krajinách dlhoročne funguje model garantovaných energetických služieb (GES), ktoré ponúkajú inovatívny spôsob financovania prostredníctvom energetických úspor. V praxi to znamená, že renovácie sú splácané až z dosiahnutých energetických úspor, čím sa eliminuje potreba vysokých počiatočných investícií.
„Pri projektoch, ako sú v súčasnosti podporené z plánu obnovy, sa spolufinancovanie zo strany súkromného sektora môže pohybovať na úrovni 25 – 35 %. Ak by teda poskytovateľ GES financoval povedzme 30 % celkovej investície, hovoríme o sume približne 6,6 milióna eur, ktorú by štát ušetril pre ďalšie budovy. Poskytovateľ GES by zároveň garantoval aj dosiahnutie zmluvne dohodnutých úspor energie, keďže práve z nich bude jeho investícia splácaná,“ vysvetlil Lauko.
Kombináciou GES a verejných zdrojov tak štát dokáže šetriť investičné výdavky, keďže časť nákladov financuje súkromný sektor a majiteľ verejnej budovy ich spláca poskytovateľovi GES až z dosiahnutých úspor energie. Tie sú garantované zmluvne a zodpovednosť za ich dosiahnutie nesie poskytovateľ, podčiarkla asociácia. Keďže vyplatenie poskytovateľa GES závisí od reálne dosiahnutých úspor, zapojenie súkromného sektora zvyšuje kvalitu projektov a prináša dôslednejšie technické riešenia, dodal Lauko.
Zdroj feed teraz.sk