Staroveké kostry a hroty šípov sa stali „fajčiarskou pištoľou“ v Tajomstve najstaršieho známeho bojiska v Európe
Zatiaľ čo údolie rieky Tollense v severovýchodnom Nemecku je v súčasnosti idylickou pastierskou scénou sviežich zelených lúk, archeológovia a výskumníci postupne odhaľujú tajomstvá jeho horkej minulosti.
Údolie rieky Tollense v Nemecku bolo dejiskom najstaršej známej bitky v Európe, uvádza nový výskum publikovaný v časopise Antika navrhuje.
Prevratná nová analýza desiatok bronzových a pazúrikových hrotov šípov, ktoré sa tam našli, spolu s objavom kostí asi 150 jedincov, rozpráva príbeh o brutálnom konflikte, ktorý vypukol v roku 1250 pred Kristom.
Do dnešného dňa neboli nájdené žiadne dôkazy o skorších bitkách takého obrovského rozsahu.
Snímka obrazovky zobrazujúca hroty šípov z údolia Tollense v Nemecku.
Miesto objavil v roku 1996 amatérsky archeológ, ktorý zbadal kosť vytŕčajúcu z bahna. Odvtedy sa v lokalite Tollense uskutočnilo množstvo vykopávok.
Nález veľkého počtu hrotov šípov bol „fajčiarska pištoľ“ v záhade najstaršej známej medziregionálnej vojny v Európe, poznamenal hlavný autor štúdie Leif Inselmann.
„Rovnako ako vražedná zbraň v záhade nám dávajú vodítko o vinníkovi, bojovníkoch bitky v údolí Tollense a o tom, odkiaľ prišli“, uviedol výskumník z Berlínskej postgraduálnej školy antických štúdií Slobodnej univerzity v Berlíne v tlačovom vyhlásení.
Snímka obrazovky zobrazujúca jeden z hrotov šípov nájdených v Meklenbursku-Predpomoransku v Nemecku.
Keď Inselmann a jeho tím analyzovali nálezy a porovnávali ich so vzorkami viac ako 4 700 hrotov šípov z doby bronzovej zo strednej Európy, zistili, že na tomto mieste bojovali cudzinci.
„To naznačuje, že prinajmenšom časť bojovníkov alebo dokonca celá bojová frakcia zapojená do Tollense Valley pochádza z veľmi vzdialeného regiónu.“ povedal Inselmann.
Kostrové pozostatky naznačujú, že podľa štúdie bojovalo v bitke viac ako 2 000 ľudí – najmä mladých mužov.
„Táto nová informácia značne zmenila obraz doby bronzovej, ktorá nebola taká pokojná, ako sa predtým verilo,“ povedal spoluautor štúdie Thomas Terberger, profesor na oddelení prehistorickej a historickej archeológie na nemeckej univerzite v Göttingene.
„V 13. storočí pred Kristom došlo k zmenám v pohrebných obradoch, symboloch a materiálnej kultúre,“ vysvetlil Terberger. „Konflikt považujem za znak toho, že tento veľký transformačný proces spoločnosti doby bronzovej sprevádzali násilné konflikty. Tollense je pravdepodobne len špičkou ľadovca,“