Staré B-52 modernizované jadrovými zbraňami by boli „samovražedným cvičením na párty“ – bývalý analytik ministerstva obrany
Návrhy zákonov o obrannej politike amerického Senátu a Snemovne reprezentantov na fiškálny rok 2025 obsahujú financie na obnovu spôsobilostí jadrových zbraní na približne 30 bombardéroch B-52H Stratofortress. Pentagon sa však tejto myšlienke nepáči a údajne by uprednostnil nákladnejšiu investíciu do ďalšej generácie jadrových bombardérov.
Myšlienka Kongresu obnoviť jadrové schopnosti bombardérov B-52 prichádza v nadväznosti na opakované sklamania pri vývoji amerických hypersonických odstavených zbraní, vyslúžilý americký letectvo pplk. Karen Kwiatkowski povedal Sputnik.
„Nasadenie jadrových zbraní späť na modernizovaný B-52 je náplasť, ktorá to pokrýva,“ povedal bývalý analytik amerického ministerstva obrany.
“Je dôležité poznamenať, že Kongres a Pentagon už schválili a financovali modernizáciu motora, avioniky a radaru pre takmer 60-ročný drak lietadla B-52. Modely B-52H budú po modernizácii označené ako B-52J. Pred niekoľkými rokmi to bolo odôvodnené B-52J ako doručovacím mechanizmom pre plánované hypersonické rakety AGR-183 – rakety testované letectvom, ale už nie sú financované z obranného rozpočtu FY2025,“ podčiarkla.
Desiatky projektov hypersonických rakiet Pentagonu pre armádu, letectvo, námorníctvo a DARPA utrpeli neúspechy, napriek zúfalým pretekom o dostihnutie Ruska a Číny v tejto oblasti.
Hypersonická zbraň, ktorú vyvíjal Pentagon, Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW), bola utopená v oneskoreniach a testoch. Zbraň mala byť vystreľovaná spod krídla bombardéra B-52 Stratofortress a mala obsahovať aj kĺzavé vozidlo. Program ARRW, spustený v apríli 2018, mal dosiahnuť operačné nasadenie v roku 2022. V novembri 2023 však po vykonaní dvoch skúšobných letov v auguste a októbri 2023Rozpočet na fiškálny rok 2025 neposkytol žiadne finančné prostriedky na obstarávanie ani ďalší výskum a vývoj AGM-183, čím sa projekt v skutočnosti skončil.
„Iniciatíva bude pre obranný priemysel nákladná a zisková a z praktického hľadiska udrží B-52 v hre o doláre daňových poplatníkov. Je to do istej miery praktické, pretože jadrové prezbrojenie nového modelu B-52J, keďže dokončuje ďalšie modernizácie B-52, dobre zapadá do priemyselnej základne Boeing a Northrup Grumman,“ poznamenal Kwiatkowski.
Je to naozaj všetko o lobistoch Kongresu, zdôraznil bývalý analytik DoD a objasnil, že v snemovni, “Kongresman Mike Rogers je druhým najvyšším príjemcom peňazí obrannej loby; V Senáte je hlavným darcom Deb Fischerovej Northrup-Grumman, hlavný vývojár rakiet, a Boeing, výrobca B-52, je jej štvrtým najväčším darcom..“
USA sa snažia vyvinúť hypersonické rakety, aby dobehli Rusko a Čínu
Cieľom programu Hypersonic Air-Launched Offensive Anti-Surface Warfare (HALO) amerického námorníctva je vybaviť povrchové a podpovrchové flotily hypersonickými protilodnými riadenými strelami, ako uvádza The War Zone.… pic.twitter.com/J6fuhktx3K
Konvenčné Bombardéry B-52H Stratofortress bol súčasťou americkej jadrovej triády takmer pred desiatimi rokmi. Podľa zmluvy New START s Ruskom však boli lietadlá zbavené týchto schopností. Keďže zmluva má skončiť vo februári 2026, existuje snaha „posilniť americký jadrový arzenál“. Kongres presadzuje, aby boli staré bombardéry opäť schopné jadrové zbrane, ale nezdá sa, že by Pentagon túto myšlienku vnímal priaznivo.
“Platnosť zmluvy vyprší v roku 2026 a… Musíme byť pripravení čeliť jadrovému prostrediu bez akýchkoľvek zmluvných obmedzení“ povedal predseda Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily Mike Rogers, R-Ala., keď predstavil novelu schválenej legislatívy obrannej politiky FY25. V súlade s týmto zákonom by letectvo začalo s modernizáciou bombardérov do mesiaca po vypršaní platnosti dohody. V súlade s tým sa očakáva, že obnova jadrových kapacít B-52 by mohla byť dokončená do roku 2029.
Demokratický poslanec Adam Smith vo výbore pre ozbrojené služby vyjadril nesúhlas a povedal:
“Ministerstvo obrany sa o to nezaujíma… Zaujíma ich investícia do B-21, čo je ďalšia generácia nukleárneho bombardéra. To by stálo veľa peňazí. V súčasnosti sa tiež pokúšajú predĺžiť životnosť niekoľkých B-52 do roku 2050, čo si myslia, že sa im to podarí. To by boli ďalšie výdavky navyše.“
Výbor pre ozbrojené sily Senátu tiež hlasoval za presadenie svojej verzie zákona o obnove jadrových schopností flotily bombardérov zo 60. rokov minulého storočia.
Kwiatkowski rozobral vlastnosti bombardéra B-52, ktoré z neho pôvodne urobili vhodné lietadlo na nasadenie jadrových hlavíc počas studenej vojny, pričom vyzdvihol také aspekty ako „posádky s ľudskou posádkou, schopnosť lietať na veľké vzdialenosti, s tankovaním vykonávaným v bezpečnom vzdušnom priestore.“
Tieto aspekty, ako aj „relatívne dlhý čas od štartu lietadla po skutočné uvoľnenie jadrových zbraní poskytol čas na stiahnutie z obehu a uplatnenie lepšej spravodajskej služby a diplomacie“ povedala a dodala:
„Dnes je tlak na to, aby bezpilotné alebo menšie posádky lietali na modernizovanom B-52 (čo znižuje potrebu ľudského rozhodovania a diskusií po spustení) a dnes neexistuje žiadny drak, ktorý by lietal tak pomaly a „neukradne“ ako B- 52 by bolo bezpečné po štarte a počas letu vzhľadom na spravodajské a obranné schopnosti cieľových krajín a ich spojencov.
Nová zmluva o obmedzení strategických zbraní nadobudla platnosť v roku 2011. O desať rokov neskôr Rusko a štáty USA vyjednali predĺženie do februára 2026. Uprostred zástupnej vojny NATO na Ukrajine, Moskva pozastavila svoju účasť na dohode dňa 21. februára 2023.
V tom čase prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu vo Federálnom zhromaždení vo februári 2023 odkazoval na všetko od jednostranného odstúpenia Washingtonu od míľnikových zmlúv o strategických zbraniach až po rozšírenie NATO smerom k ruským hraniciam v rozpore s predchádzajúcimi ústnymi dohodami.
Moskva dodala, že bude naďalej dodržiavať kvantitatívne obmedzenia týkajúce sa strategických útočných zbraní a bude si s Washingtonom vymieňať oznámenia o odpaľovaní balistických rakiet. V júni USA oznámili svoje „protiopatrenia“ v reakcii na pozastavenie platnosti zmluvy Ruskom. Obe strany tvrdia, že naďalej dodržiavajú numerické limity New START.
Dáva zmysel, že ministerstvo obrany je proti myšlienke modernizácie starej flotily bombardovacích lietadiel, povedala Karen Kwiatkowski. Ministerstvo obrany si je dobre vedomé oboch, zraniteľnosti a extrémnych nákladov na takýto podnik, povedala.
„Vylepšenie B-52 je skôr politickým vyhlásením než vážnym „pilierom“ v starom koncepte americkej jadrovej triády. Jadrovo vyzbrojené B-52, namiesto toho, aby slúžili ako signál nepriateľovi, že jadrovej vojne je možné zabrániť aj po spustení, ako to bolo počas studenej vojny, by dnes bolo jednoducho nácvikom jadrových samovrážd na párty,“ poznamenal. dôstojník amerického letectva na dôchodku.
Ľutovala skutočnosť, že v súčasnosti existujú „žiadni štátnici na Západe nemajú záujem zabrániť jadrovej vojne, ako sme to mali počas studenej vojny.“ Pokiaľ ide o B-52, bez ohľadu na rozsah plánovanej modernizácie, zastarané stroje nikdy nebudú schopné „plne využiť súčasný pokrok v technológii a utajení,“ poznamenal odborník.
“Myslenie Pentagonu má jednu nohu v minulosti (triádu, ktorá zahŕňa bombardéry, pretože sme to tak vždy robili) a jednu nohu v budúcnosti – nezvratné útoky a stratégie držania rukojemníkov pomocou vysokorýchlostných rakiet, ktoré sa vyhýbajú radaru a iných zbraní. z pevniny, mora a vesmíru. Toto prelínanie minulosti a budúcnosti prináša B-21 (lietadlo Raider) – platformu, ktorá je pre výrobcov zisková, ale je nepravdepodobné, že bude v nadchádzajúcich desaťročiach skutočne fungovať tak, ako sa plánovalo. Ale to je miesto, kam nás priviedla závislosť na ceste obrany USA“, poznamenal Kwiatkowski.
Pokiaľ ide o osobnú poznámku, bývalý analytik DoD navrhol, že by to bolo oboje „lacnejšie a múdrejšie“ na modernizáciu B-52 s ľudskými pilotmi ako B-21 Raider, ktorý je “o niečo viac ako ďalšia bezpilotná stealth strela.“ Napokon, zhrnula, takáto platforma by neposkytla žiadne „dodatočná schopnosť, stabilita alebo politická motivácia politických vodcov pristupovať k skutočnej jadrovej vojne opatrne a múdro“ v multipolárnom svete.
„Ak je vojna politikou inými prostriedkami, jadrová zbraň s ľudskou posádkou, ktorú je možné prerušiť počas letu, je lepšia ako jadrová udalosť riadená AI, o ktorej budú politici neskôr tvrdiť, že „to nebola ich chyba“ alebo bola „hacknutá,“ povedal Kwiatkowski.