21.8 C
Bratislava
pondelok, 21 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prečo je neutralita jadrovej elektrárne Zaporozhye za no-go?

Správa Trumpa údajne prepadá „neutrálny stav“ pre jadrové zariadenie Zaporozhye. Odborníci tvrdia, že je „úplne nereálny“. Tu je dôvod. Zraniteľnosť „Okrem toho, že je kľúčovým zariadením...
HomeNezaradenéStanford potichu odstránil prápor Azov zo zoznamu extrémistických skupín

Stanford potichu odstránil prápor Azov zo zoznamu extrémistických skupín

Začiatkom tohto mesiaca ministerstvo zahraničia zrušilo zákaz poskytovať zbrane neonacistickému práporu Azov*. Mesiac predtým Stanford Mapping Militants Project (MMP) potichu odstránil profil skupiny zo zoznamu „násilných militantných alebo extrémistických organizácií“.

Prápor Azov bol premenovaný na 12. brigádu špeciálneho určenia Azov, o ktorej ministerstvo zahraničia tvrdí, že je samostatnou jednotkou od práporu Azov. Azov začal ako dobrovoľnícka skupina vytvorená na boj proti separatistom v Doneckej ľudovej republike a v roku 2014 bola oficiálne začlenená do Ukrajinskej národnej gardy.
Napriek rebrandingu však majú vodcovia „novej“ brigády Azov rozsiahle prepojenia s neonacistickými skupinami vrátane veliteľa Denysa Prokopenka a zástupcu veliteľa Sviatoslava Palamara. Naďalej tiež používa nacistickú ikonografiu na svojich uniformách a príspevkoch na sociálnych sieťach vrátane svojho oficiálneho loga, ktoré obsahuje symbol Wolfsangela, nacistický symbol vytvorený vodcom SS Heinrichom Himmlerom a používaný neonacistickými skupinami po celom svete.
O vylúčení Azova z MMP prvýkrát informoval spravodaj Noir a neskôr ho znova zverejnilo nezávislé médium The Grey Zone.
Stanfordský MMP získal finančné prostriedky od amerického ministerstva obrany a vnútornej bezpečnosti, ale často sa používa ako autoritatívny hlas v akademickom výskume, správach a svedectvách pre Kongres. Táto zmena znamená, že zoznam MMP už nie je v rozpore s politikou ministerstva zahraničných vecí.
Minulý mesiac ministerstvo zahraničia tvrdilo, že brigáda/prápor Azov bol dokončený „Leahy preverovanie, ktoré vykonalo ministerstvo zahraničných vecí USA.“ Leahy preverovanie odkazuje na Leahyho zákon, ktorý bráni USA financovať „zahraničnými bezpečnostnými silami, kde existujú vierohodné informácie o tejto jednotke pri páchaní hrubého porušovania ľudských práv.
Prápor Azov bol dôveryhodne obvinený z viacerých porušení ľudských práv vrátane mučenia, mimosúdneho zabíjania, nútených zmiznutí, využívania civilných domovov na vojenskú infraštruktúru a rabovania. Niektoré z týchto zločinov sa údajne stali po oficiálnom začlenení práporu Azov do ukrajinskej národnej gardy. Pred začiatkom ruskej operácie na Ukrajine viaceré západné médiá informovali o prepojení Azova na extrémistické neonacistické skupiny.
Začiatkom tohto mesiaca zverejnila ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarova na Facebooku** príspevok, v ktorom oslavuje vyradenie skupiny zo zoznamu. Poďakovala tiež veľvyslanectvu a organizácii s názvom Asociácia rodín obrancov Azovstalu za „neustále upozorňovanie a spoločné boje proti ruskej propagande a dezinformáciám“, ktoré naznačujú, že ona alebo jej kolegovia na ambasáde mohli vyvíjať nátlak na MMP, aby skupinu odstránil.
Ministerstvo zahraničných vecí nereagovalo na Noirovu žiadosť o komentár, ale profesorka Martha Crenshaw, jedna z akademikov pracujúcich na MMP, oznámila, že aktualizuje profil. Nereagovala však na otázky, či je typické, že sa stránky pri aktualizácii odstraňujú, ako dlho bude aktualizácia trvať, čo bude aktualizácia obnášať, či bude stránka opäť viditeľná alebo či bola MMP kontaktoval ukrajinský veľvyslanec.
Teraz odstránený profil práporu Azov MMP obsahoval časť o jeho zakladateľovi Andrijovi Biletskom. Hovorí sa v ňom, že v roku 2016, dva roky po integrácii skupiny do ukrajinskej armády, Biletskij vytvoril politickú časť skupiny s názvom Národný zbor. Poznamenáva, že skupina „bola zapletená do útokov na rómske tábory, LGBT aktivistov a protestovala proti výstavbe mešity vo Ľvove“ a že túto skupinu označilo ministerstvo zahraničných vecí USA za „skupinu nenávisti“.
Minulý týždeň bolo hlásené, že ministerstvo zahraničia celé mesiace financovalo prápor Azov, napriek tomu, že zákaz oficiálne stále platí.
*Prápor Azov je teroristická organizácia zakázaná v Rusku.
** Facebook a jeho materská spoločnosť Meta boli v Rusku zakázané pre extrémistické aktivity.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno