Tento nový hlavný štáb, ktorý bude dohliadať na všetky taktické a operačné opatrenia, sa po dvanástich mesiacoch presunie do Londýna, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie úradu britského premiéra.
Británia to oznámila po skončení rokovaní premiéra Keira Starmera s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa konali v rámci jeho štátnej návštevy v Spojenom kráľovstve.
Macron na spoločnej tlačovej konferencii so Starmerom v Northwoode oznámil, že počet príslušníkov spoločnej francúzsko-britskej expedičnej jednotky (Combined Joint Expeditionary Force – CJEF), ktorá má slúžiť ako základ pre budúce medzinárodné sily zaručujúce prímerie na Ukrajine, sa zvýši až na 50.000 vojakov pripravených na zásah vo veľkom rozsahu.
Doplnil, že CJEF sa posúva z úrovne brigády na úroveň armádneho zboru s kapacitou umožňujúcou nielen nasadenie vo veľkej operácii, ale aj zapojenie ďalších európskych krajín a prepojenie tejto štruktúry s NATO.
Lídri koalície ochotných, ktorých stretnutie sa konalo vo štvrtok v hybridnom formáte aj za účasti Macrona a Starmera, vyzvali Rusko, aby zastavilo útoky na ukrajinských civilistov a zaviazalo sa k úplnému a bezpodmienečnému prímeriu s cieľom vyrokovať trvalý mier. Potvrdili aj svoje plány poskytnúť Ukrajine v roku 2025 vojenskú pomoc vo výške najmenej 40 miliárd eur.
„Už uplynuli štyri mesiace odvtedy, čo Ukrajina súhlasila s úplným a bezpodmienečným prímerím. Počas tohto obdobia Rusko zintenzívnilo útoky na ukrajinských civilistov, pričom pri najintenzívnejších leteckých úderoch invázie zahynulo viac ako 700 ľudí a vyše 3500 ich utrpelo zranenia,“ uvádza sa vo vyhlásení po stretnutí.
Lídri ocenili úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa o dosiahnutie dohody o prímerí vo vojne na Ukrajine a poznamenali, že zástupcovia novej americkej administratívy sa na stretnutí koalície ochotných zúčastnili vôbec prvý raz.
Zo schôdzky koalície ochotných vzišla aj dohoda o zintenzívnení reštriktívnych opatrení proti ruskej vojnovej ekonomike. Dohodli sa aj na vypracovaní ďalších reštriktívnych krokov proti ruskému energetickému a finančnému sektoru – vrátane ruského vývozu ropy a plynu, tzv. „tieňovej flotily“ a dodávok z tretích krajín.
Zdroj feed teraz.sk